Wymarzony debiut Mateusza Lisa w Altay SK. Okazała wygrana i czyste konto Polaka

Mateusz Lis podczas zgrupowania młodzieżowej reprezentacji Polski.

Mateusz Lis, który na początku sierpnia został zawodnikiem Altay SK, w sobotę zadebiutował w barwach tureckiego beniaminka. Drużyna polskiego bramkarza w meczu 1. kolejki Super Lig pokonała Kayserispor 3:0. 24-letni golkiper przez cały mecz bronił dostępu do bramki zespołu z Izmiru.

Lis jest wychowankiem Promienia Żary. Szkolił się potem w UKS Zielona Góra i Lechu Poznań, skąd był wypożyczany do: Miedzi Legnica, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Rakowa Częstochowa. Latem 2018 roku trafił do Wisły, w barwach której rozegrał 69 meczów w Ekstraklasie i jeden w Pucharze Polski. W 17 z nich zachował czyste konto.

Według nieoficjalnych informacji Wisła na transferze Lisa zarobi ponad trzy miliony złotych. Z krakowskim klubem zawodnik miał kontrakt ważny do końca obecnego sezonu.

Altay SK jest beniaminkiem tureckiej elity. W klubie z Izmiru występuje znany z występów w Śląsku Wrocław i Lechii Gdańsk portugalski napastnik Marco Paixao, który przez trzy sezony z rzędu był królem strzelców na zapleczu tamtejszej ekstraklasy. Z kolei w zeszłym sezonie doświadczony snajper walnie przyczynił się do awansu Altay SK do Super Lig po raz pierwszy od blisko 20 lat. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ.

W sobotę zespół prowadzony przez legendarnego szkoleniowca znad Bosforu - Mustafę Denizliego (TUTAJ), zaliczył wymarzony powrót do elity. Altay SK wygrał aż 3:0 z Kayserisporem. Wynik meczu już w 8. minucie otworzył Daouda Bamba, który pod koniec lipca dołączył do zespołu znad Zatoki Izmirskiej. Ten sam napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej w doliczonym czasie pierwszej połowy podwyższył wynik.

Pod koniec meczu Altay SK wyszedł na trzybramkowe prowadzenie. W 86. minucie rezerwowy Thaciano, jak się później okazało, ustalił końcowym rezultat spotkania. Brazylijczyk jest również nowym nabytkiem w ekipie Denizliego.

Ku zaskoczeniu kibiców Altay SK, Paixao spędził cały mecz na ławce rezerwowych. Najlepszy strzelec klubu z Izmiru w ostatnich latach wobec transferu Bamby i jego świetnej formy (ustrzelił dublet w debiucie), musi zadowolić się rolą rezerwowego. Przynajmniej na razie...

Z kolei Lis zagrał cały mecz kosztem dotychczasowej "jedynki" w bramce Altay SK - Cihana Topaloglu. W zeszłym sezonie bramkarzem beniaminka ligi tureckiej był inny Polak - Adam Stachowiak, ale po sezonie klub nie zdecydował się na przedłużenie z nim kontraktu.