Cezary Kulesza czy Marek Koźmiński? Kto zostanie nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej?

Piłka nożna
Cezary Kulesza czy Marek Koźmiński? Kto zostanie nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej?
fot. PAP
Czy Marek Koźmiński zostanie nowym prezesem PZPN?

Cezary Kulesza lub Marek Koźmiński zostanie w środę w Warszawie nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zdecydowanym faworytem jest pierwszy z nich. Dotychczasowy szef Zbigniew Boniek, zgodnie z przepisami, odchodzi po dwóch kadencjach.

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze w jednym z warszawskich hoteli ma rozpocząć się o godz. 10.30 (to tzw. pierwszy termin), ale w praktyce prawdopodobnie po godz. 11. Wybór nastąpi kilka godzin później.

 

Dotychczasowy prezes Zbigniew Boniek pełnił tę funkcję od 26 października 2012 roku. W 2016 wygrał po raz kolejny. Kadencja miała zakończyć się w 2020, lecz z uwagi na pandemię została przedłużona do 2021 roku.

 

Do wyborów staną dwaj kandydaci: były prezes Jagiellonii Białystok Cezary Kulesza oraz były reprezentant Polski, wicemistrz olimpijski z 1992 roku Marek Koźmiński.

 

Zobacz także: W Polsce był obiektem drwin, potem tułał się po klubach. Jak Daniel Sikorski stał się snajperem z prawdziwego zdarzenia?

 

Obaj są dobrze znani w federacji, bowiem od 2012 roku zasiadają w zarządzie PZPN, pełnią również funkcje wiceprezesów. Pierwszy - ds. piłkarstwa profesjonalnego, a Koźmiński - ds. szkoleniowych (wcześniej był wiceprezesem ds. zagranicznych).

 

Faworytem jest Kulesza, który prawdopodobnie zapewnił sobie poparcie m.in. większości wojewódzkich związków piłki nożnej. - Idealnym prezesem byłby człowiek łączący cechy jednego i drugiego. Czarek jest świetnym organizatorem, zna futbol terenowy od podszewki. Znakomicie rozumie piłkę amatorską, młodzieżową. Marek to zupełnie inna droga piłkarska. Wybitny zawodnik, w kraju i na arenie zagranicznej. Światowiec. Świetnie poruszający się na salonach UEFA - powiedział Michał Listkiewicz, były prezes PZPN, działacz UEFA i FIFA.

 

Nowego szefa wybierze 118 delegatów. 60 z nich reprezentuje wojewódzkie związki piłki nożnej, a podział mandatów zależy od liczby klubów w danym okręgu. 50 delegatów to przedstawiciele futbolu zawodowego - klubów ekstraklasy i pierwszej ligi. Trzy osoby deleguje Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwie środowisko futbolu kobiecego i futsalu, a jedną środowisko sędziowskie.

 

W pierwszej turze do zwycięstwa potrzeba 50 procent głosów plus jeden. Tradycją jest, że nowy szef PZPN wskazuje kandydatów na wiceprezesów: ds. organizacyjno-finansowych, szkoleniowych i zagranicznych.

 

Wiceprezesem ds. piłkarstwa amatorskiego zostanie Adam Kaźmierczak (uzyskał rekomendację związków wojewódzkich). Głosowana będzie też kandydatura na wiceprezesa ds. piłkarstwa profesjonalnego oraz pozostałych członków zarządu.

 

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie