ME siatkarek 2021: Drugi mecz, drugie zwycięstwo! Polki ograły Grecję

Polska – Grecja 3:0.

Siatkarki reprezentacji Polski pokonały 3:0 Grecję w rozegranym w Płowdiw meczu grupy B mistrzostw Europy 2021. To drugie zwycięstwo podopiecznych trenera Jacka Nawrockiego, które w kolejnym spotkaniu zmierzą się w sobotę z Czeszkami.

Polki rozpoczęły to spotkanie od mocnego uderzenia (7:0) i przewaga wypracowana na początku znacznie ułatwiła im zadanie w tym secie. Grały skutecznie i utrzymywały zaliczkę (12:5, 16:8). Piłkę setową przyniósł atak Magdaleny Stysiak po bloku rywalek, a w kolejnej akcji Greczynki nie poradziły sobie w obronie po bloku Polek (25:16).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana od poprzedniej, a wynik długo oscylował wokół remisu. Co prawda polskie siatkarki odskoczyły w środkowej części seta na kilka oczek (18:14), ale jeszcze później rywalki odzyskały punktowy kontakt (19:18). W kluczowych akcjach Greczynki popełniły jednak błędy. Dwa ostatnie punkty w tej partii wywalczyła Stysiak, która najpierw wcisnęła piłkę, mimo bloku rywalek, a po chwili zaskoczyła je zagrywką (25:20).

W trzecim secie obie ekipy znów walczyły punkt za punkt (7:7, 12:12). W środkowej części Polki wygrały cztery akcje z rzędu, wieńcząc serię atakiem Stysiak po prostej (16:13). W końcówce utrzymały przewagę. Atak Greczynek w siatkę przyniósł piłkę meczową, a w kolejnej akcji Julia Nowicka zablokowała atak rywalki (25:19).

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (21), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (9), Zuzanna Górecka (9) – Polska; Konstantina Vlachaki (9) – Grecja. Kolejny dobry mecz Stysiak (17/32 = 53% skuteczności w ataku + 3 bloki + 1 as serwisowy). Polki dominowały w bloku (10–3, 4 punkty Efimienko-Młotkowskiej), lepiej punktowały zagrywką (4–1) i w ataku. Po bardzo dobrym pierwszym secie, w kolejnych Polki dały rywalkom dojść do głosu, ale w końcówkach pewnie wygrywały.

Polki odniosły drugie zwycięstwo w turnieju, w czwartek wygrały 3:1 z Niemkami. W następnym spotkaniu fazy grupowej polskie siatkarki zagrają w sobotę z reprezentacją Czech (21 sierpnia). Do 1/8 finału awansują cztery najlepsze drużyny z grupy.

Skrót meczu Polska – Grecja 3:0

Polska – Grecja 3:0 (25:16, 25:20, 25:19)

Polska: Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Katarzyna Wenerska, Magdalena Stysiak, Klaudia Alagierska, Zuzanna Górecka, Martyna Łukasik – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Malwina Smarzek, Martyna Grajber, Julia Nowicka, Marta Pol. Trener: Jacek Nawrocki.
Grecja: Georgia Lamprousi, Styliani Christodoulou, Anthi Vasilantonaki, Aikaterina Giota, Martha Evdokia Anthouli, Olga Strandzali – Maria Eleni Artakianou (libero) oraz Panagiota Rogka (libero), Konstantina Vlachaki, Sofia Kosma. Trener: Guillermo Naranjo Hernandez.