ME w szachach kobiet: Brązowy medal Oliwii Kiołbasy, złoto dla Eliny Danielian

Inne
ME w szachach kobiet: Brązowy medal Oliwii Kiołbasy, złoto dla Eliny Danielian
fot. PAP
ME w szachach kobiet: Brązowy medal Oliwii Kiołbasy, złoto dla Eliny Danielian

Oliwia Kiołbasa wywalczyła w rumuńskim mieście Jassy brązowy medal mistrzostw Europy kobiet w szachach, gromadząc 8 pkt w 11 partiach. Zwyciężyła reprezentantka Armenii Elina Danielian - 9, przed Ukrainką Juliją Osmak - 8,5. Pula nagród wynosiła 60 tysięcy euro.

Dla 21-letniej mistrzyni międzynarodowej z Augustowa, która z rankingiem 2288 przystępowała do rywalizacji z 43. numerem, to największy sukces w gronie seniorek. Wcześniej była wicemistrzynią świata juniorek do lat 14 (Durban, 2014).

 

ZOBACZ TAKŻE: Garri Kasparow w Polsce. Weźmie udział w Festiwalu Szachowym w Ustroniu

 

W młodzieżowych mistrzostwach Europy także zdobywała medale - złoty (do lat 10, Batumi 2010) i srebrny (do lat 18, Ryga 2018). Jej najlepszy dotychczasowy wynik w ME seniorek to 42. lokata w Mamai w 2016 roku.

 

Pozostałe reprezentantki Polski zajęły następujące lokaty: 20. Jolanta Zawadzka, 22. Monika Soćko, 30. Alicja Śliwicka - wszystkie po 6,5 pkt, 62. Klaudia Kulon - 5,5.

 

W turnieju uczestniczyło 117 szachistek z 29 państw. Zawodniczki rywalizowały na dystansie 11 rund tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii, z doliczaniem 30 sekund po każdym posunięciu. Dziesięć czołowych zawodniczek, wśród nich Kiołbasa, uzyskało prawo gry w turnieju o Puchar Świata kobiet.

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie