Diamentowa Liga: Sifan Hassan wygrała na 5000 m

Mistrzyni olimpijska z Tokio na 5000 i 10000 m Sifan Hassan wygrała bieg na pierwszym z tych dystansów podczas mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene.

Mistrzyni olimpijska z Tokio na 5000 i 10000 m Sifan Hassan wygrała bieg na pierwszym z tych dystansów podczas mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene. Reprezentująca Holandię lekkoatletka nie zdołała jednak zgodnie z zapowiedzią pobić rekordu świata.

Hassan zwyciężyła pewnie w piątek, uzyskując 14.27,89. Daleka jednak była od najlepszego wyniku wszech czasów, który uzyskała w październiku ubiegłego roku Etiopka Letesenbet Gidey - 14.06,62.

"Na dwa okrążenia do końca wiedziałam już, że nie pobiję rekordu świata. Chciałam wówczas po prostu zaliczyć mocną końcówkę. Za mną naprawdę ciężkie dwa tygodnie podczas igrzysk. Sporo emocji związanych z mediami i stres. Jestem w formie, ale jestem także zmęczona. Brakuje mi świeżości" - przyznała urodzona w Etiopii, ale reprezentująca Holandię zawodniczka.

W Japonii występowała przy pustych trybunach, w Eugene mogła liczyć na doping ponad 5000 osób zasiadających na trybunach.

Pozostałe miejsca na podium zajęły Etiopki - Senbere Teferi (14.42,25) i Fantu Worku (14.42,85).

28-letnia Hassan była jedną z największych gwiazd zakończonych 8 sierpnia igrzysk w Tokio. Triumfowała w biegu na 5 000 i 10 000 m, a na dystansie 1 500 m zdobyła brąz.

W ostatnich dniach zapowiedziała, że ma w tym sezonie zamiar jeszcze poprawić dwa rekordy globu. Próbę na 10 000 m zaplanowała na 3 września w mityngu Diamentowej Ligi w Brukseli. Najszybciej ten dystans pokonała również Gidey, która rezultat 29.01,03 uzyskała w czerwcu w holenderskim Hengelo podczas kwalifikacji olimpijskich.

W Eugene, gdzie w przyszłym roku odbędą się lekkoatletyczne mistrzostwa świata, w piątek w ramach Diamentowej Ligi rywalizowali również mężczyźni w biegu na milę. Wygrał Nowozelandczyk Geordie Beamish - 3.54,86. Większość konkurencji rozgrywanych w ramach tego mityngu odbędzie się w sobotę.