Nowy obiekt dla polskich łyżew. Powstanie Hala Lodowa w Lubinie

Zimowe
Nowy obiekt dla polskich łyżew. Powstanie Hala Lodowa w Lubinie
fot. Informacja Prasowa
Zawodnicy uprawiający short track doczekają się kolejnego obiektu z prawdziwego zdarzenia

Zawodnicy uprawiający short track doczekają się kolejnego obiektu z prawdziwego zdarzenia. List intencyjny w sprawie budowy Hali Lodowej w Lubinie jest już podpisany, a obiekt ma powstać do 2025 roku.

Porozumienie zawarte między Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a miastem Lubin stolica polskiej miedzi z nowym torem łyżwiarskim może stać się za kilka lat jeszcze ważniejszym ośrodkiem szkoleniowym w kraju.


– Ten temat przewijał się w poprzednich latach w sferze dyskusji, ale nie było konkretów. Z ust marszałka Cezarego Przybylskiego padło oświadczenie, że możemy być spokojni o realizację inwestycji. Dla mnie to spełnienie marzeń. Lubin, który jako pierwszy w Polsce, od 1977 roku, posiadał sztucznie mrożony tor, zasługuje na nowy obiekt. Lodowisko będzie zadaszone i spełni wszystkie wymogi do organizacji imprez rangi międzynarodowej w short tracku, łącznie z mistrzostwami świata czy Europy – mówi Marian Węgrzynowski, wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, a równocześnie prezes MKS Cuprum Lubin, Dolnośląskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Lubin.


Budowa Hali Lodowej jest jednym z dwóch najważniejszych punktów listu intencyjnego. Obok niej ma powstać stadion lekkoatletyczny, a także aquapark.


– Po zakończeniu budowy tych obiektów żadne miasto w naszej części kraju nie będzie dysponowało tak szeroką ofertą rekreacji i sportu, jak Lubin – dodaje prezydent miasta Robert Raczyński.


– Budowa nowoczesnej bazy sportowej to myślenie o pokoleniach sportowców, którzy będą rozwijać swoje talenty i reprezentować w przyszłości nasz region w zawodach najwyższej rangi. Chcemy im dać możliwość trenowania w jak najlepszych warunkach – mówi marszałek Cezary Przybylski.


W prace nad koncepcją lodowiska włączył się Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. – Z naszej strony padły sugestie, aby poszerzyć tor o dwa metry. Umożliwi to trening w Lubinie także łyżwiarzom szybkim, choćby w zakresie opanowania jazdy na wirażach. W short tracku zakładamy włączenie tego obiektu jako stałe miejsce zgrupowań kadr narodowych. Planujemy również wnioskować w przyszłości o organizację imprez międzynarodowych – zapowiada Węgrzynowski.


Szacowany koszt budowy nowego toru łyżwiarskiego w Lubinie wynosi 44 miliony złotych, a inwestycja ta zostanie sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wybory projektu i wykonawców hali mają nastąpić do końca 2021 roku.


Jak wskazuje Węgrzynowski, zmodernizowany obiekt mocno wesprze rozwój dyscyplin łyżwiarskich na Dolnym Śląsku. – Brak odpowiedniej hali uniemożliwiał nam rozwój młodzieży nie tylko z Lubina, ale i m.in. z Kłodzka czy Dusznik-Zdroju. Potrzebna jest ona tym bardziej, że do dziś nie brakuje przedstawicieli naszego regionu w kadrach seniorskich. Z Dolnego Śląska pochodzą chociażby Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik czy Natalia Czerwonka, która zresztą, niedawno otworzyła tutaj swoją akademię – opowiada.


Oddanie Hali Lodowej w Lubinie do użytku jest przewidziane na 2025 rok.

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie