Paraolimpiada: Cesarz Japonii otworzył igrzyska w Tokio

Inne
Paraolimpiada: Cesarz Japonii otworzył igrzyska w Tokio
fot. PAP/EPA/ENNIO LEANZA
- Paraolimpijczycy znów zaczynają zmieniać świat - powiedział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio zostały oficjalnie otworzone przez cesarza Japonii Naruhito. Z powodu pandemii wtorkowa ceremonia odbyła się bez publiczności.

O godz. 22.08 czasu lokalnego na stadionie olimpijskim w japońskiej stolicy cesarz Naruhito ogłosił rozpoczęcie XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Szesnaście dni wcześniej zakończyły się igrzyska olimpijskie w Tokio.

 

- Ogłaszam otwarcie igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020 – powiedział 61-letni cesarz Naruhito.

 

- Paraolimpijczycy znów zaczynają zmieniać świat – przyznał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons.

 

Zobacz także: Te kraje w Tokio zdobyły olimpijskie medale po raz pierwszy w historii

 

Uroczystego zapalenia znicza olimpijskiego dokonały osoby na wózkach.

 

W zawodach paraolimpijskich wystąpi 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach. Chorążymi biało-czerwonej drużyny byli Joanna Mendak (parapływanie) i Maciej Lepiato (paralekkoatletyka).

 

Łącznie mają startować sportowcy niepełnosprawni ze 162 reprezentacji. Parada poszczególnych krajów odbywała się w kolejności związanej z alfabetem japońskim. Jako pierwszy wkroczył zespół uchodźców olimpijskich, potem Islandia, Irlandia itd.

 

W paraolimpiadzie mieli wziąć udział sportowcy z Afganistanu, ale ze względu na obecną sytuację w kraju nie przylecieli do Tokio. Podczas wtorkowej ceremonii nie zabrakło flagi tego państwa, a funkcję chorążego pełnił wolontariusz.

 

Przedostatni maszerowali Francuzi, którzy za trzy lata zorganizują igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, zaś Japonia była ostatnia we wtorkowej defiladzie. Gospodarze mają 260-osobową reprezentację. Tokio po raz drugi gości najlepszych paraolimpijczyków.

 

W zmaganiach w Kraju Kwitnącej Wiśni zadebiutują drużyny narodowe z pięciu państw: Paragwaju, Bhutanu, Malediwów, a także karaibskich wysp Grenada oraz Saint Vincent i Grenadyny.

 

Największa liczba reprezentacji - 164 uczestniczyła w paraolimpiadzie w Londynie (2012 rok).

 

W zmaganiach paraolimpijskich, które zakończą się 5 września, ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników. Po raz pierwszy rywalizacja odbywać się będzie w parabadmintonie i parataekwondo.

 

Pięć lat temu w Rio polska ekipa zdobyła 39 medali - dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji biało-czerwoni zajęli 10. miejsce.

PZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie