Tokio 2020: Sudańczycy po dwóch latach opuszczają japońskie Maebashi

Inne
Tokio 2020: Sudańczycy po dwóch latach opuszczają japońskie Maebashi
fot. PAP/EPA
Olimpijczycy z Sudanu, którzy trenowali w Japonii od 2019 roku, opuszczają japońskie miasto Maebashi

Pięcioosobowa reprezentacja Sudanu Południowego, jednego z najmłodszych i najbiedniejszych państw świata, która do igrzysk w Tokio przygotowywała się w Japonii przez blisko dwa lata, opuściła miasto Maebashi. Uroczyste pożegnanie odbyło się w miejscowym ratuszu.

Sudańczycy - troje lekkoatletów i paraolimpijczyk oraz jeden trener, przebywali w Maebashi od listopada 2019 roku. Mieli przygotowywać się do igrzysk zaplanowanych na lipiec 2020. Te jednak przełożono z powodu pandemii COVID-19, co spowodowało, że ich obecność na wyspie Honsiu trwała blisko dwa lata.

 

ZOBACZ TAKŻE: Burmistrz ugryzł złoty medal. Teraz zrzeknie się wynagrodzenia

 

W uroczystym pożegnaniu w ratuszu brali udział nie tylko przedstawiciele władz miasta, ale i mieszkańcy, którzy robili sobie pamiątkowe zdjęcia ze sportowcami. Sudańczycy nie kryli wzruszenie - dziękowali uśmiechami i tradycyjnymi japońskimi ukłonami za życzliwe przyjęcie.

 

- Życzę im szczęśliwego, spokojnego życia. Zawsze modlili się o pokój w ojczyźnie - powiedziała jedna z mieszkanek Maebashi, która wspominała spotkania ze sportowcami w miejscowym kościele.

 

Środki finansowe na pobyt i przygotowania Sudańczyków do występu olimpijskiego zbierano w całej Japonii. W projekt zaangażowanych było wielu wolontariuszy. Sportowcy treningi łączyli z nauką, w tym języka japońskiego.

 

22-letni lekkoatleta Abraham Guem, choć nie zakwalifikował się do olimpijskiego finału w biegu na 1500 m, w eliminacjach uzyskał rekord życiowy. - Mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś w przyszłości - powiedział, dziękując władzom i mieszkańcom miasta.

 

Lekkoatleci podczas pobytu w Maebashi odwiedzali szkoły i brali udział w różnorodnych wydarzeniach społecznych. Opowiadali też o tragicznych wydarzeniach w swoim kraju, w tym wojnie domowej, która pochłonęła ponad 400 tys. ofiar.

KO, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie