Paraolimpiada Tokio 2020: Trzy brązowe medale i dwa finały Polaków w tenisie stołowym

Natalia Partyka

Karolina Pęk (klasa 9), Natalia Partyka (10) i Maksym Chudzicki (7) zdobyli brązowe medale w turnieju tenisa stołowego podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W sobotę do finałów awansowali Rafał Czuper (2) i Patryk Chojnowski (10).

W meczach półfinałowych grający na wózku Czuper pokonał Koreańczyka Park Jin Cheola 3:1, a Chojnowski wygrał z Czarnogórzaninem Filipem Radovicem 3:1.

W sobotę porażki w 1/2 finału ponieśli inni reprezentanci Polski: Partyka z Chinką w barwach Australii Qian Yang 2:3, Pęk z Xiong Guiyan (Chiny) 1:3 i Chudzicki z Yan Shuo (Chiny) 0:3.

Najbardziej utytułowana z grona Biało-Czerwonych jest Partyka, która indywidualnie triumfowała cztery razy w paraolimpiadzie. W tej imprezie debiutowała w Sydney w 2000 roku w wieku 11 lat. Pięć lat temu w finale klasy 10 w Rio de Janeiro pokonała występującą w reprezentacji Chin Qian Yang.

W finale Chojnowski zagra w niedzielę, a Czuper w poniedziałek. Przeciwnikami będą Francuzi - Mateo Boheas i Fabien Lamirault. Powiększa się dorobek medalowy Polaków w igrzyskach paraolimpijskich w Japonii. W piątek jako pierwsza złoto zdobyła Róża Kozakowska w rzucie maczugą w klasie F32. Rezultat 28,74 m jest rekordem świata.

Jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.