Pekin 2022: Występ utytułowanej bobsleistki Kaillie Humphries zagrożony

Zimowe
Pekin 2022: Występ utytułowanej bobsleistki Kaillie Humphries zagrożony
fot. PAP
Występ Kaillie Humphries na igrzyskach w Pekinie zagrożony.

Występ bobsleistki Kaillie Humphries, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej w barwach Kanady i podwójnej tegorocznej mistrzyni świata w barwach USA, w zimowych igrzyskach w Pekinie jest zagrożony. Wszystko przez brak amerykańskiego paszportu, na który nadal czeka.

Zawodniczka, która starania o dokument rozpoczęła na początku roku, uzyskała informacje w agencjach rządowych USA, że paszport może otrzymać prawdopodobnie dopiero w 2023 r. To pokrzyżowałoby jej plany startu w Pekinie. Dlatego poprosiła Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by mogła wystąpić w igrzyskach 2022 w reprezentacji USA mimo braku amerykańskiego obywatelstwa.

 

Zobacz także: Nie odpuścimy kawałka lodu

 

Humphries, która 36. urodziny obchodzić będzie 4 września, jest sfrustrowana całą sytuacją.

 

- To jedyna decyzja w moim życiu, która nie zależy ode mnie. Nie ma znaczenia, jak bardzo tego pragnę czy chcę. Nie ma znaczenia, jak ciężko pracuję. Nie zależy to ode mnie, czy dostanę obywatelstwo na czas, czy dostanę specjalne zwolnienie. To trudna do przełknięcia "pigułka", tym biorąc pod uwagę fakt, co oznaczają dla mnie igrzyska - powiedziała w wywiadzie dla Associated Press.

 

MKOl potwierdził, że otrzymał pismo w imieniu sportsmenki i prowadzi rozmowy w jej sprawie z Międzynarodową Federacją Bobslejów i Skeletonu. 41 paragraf Karty Olimpijskiej stanowi, że każdy uczestnik igrzysk musi mieć obywatelstwo danego kraju. MKOl zgodnie z tym i innymi paragrafami może jednak interweniować w niektórych przypadkach „w odniesieniu do kwestii obywatelstwa”.

 

Humphries jest mistrzynią olimpijską z Vancouver (2010) i Soczi (2014) w dwójce. Zdobyła je dla Kanady z Heather Moyse, podobnie jak mistrzostwa świata w 2012 i 2013 r. W 2018 r. w Pjongczangu wywalczyła brąz z Phylicią George.

 

Rok później weszła w spór z rodzimą federacją, zarzucając jednemu z kanadyjskich trenerów słowne i psychiczne molestowanie. We wrześniu 2019 poślubiła byłego amerykańskiego bobsleistę Travisa Armbrustera, z którym zamieszkała w San Diego i ma tzw. zieloną kartę. Dlatego postanowiła zmienić barwy narodowe i otrzymała zgodę na starty w ekipie amerykańskiej w zawodach Pucharu Świata i mistrzostwach globu.

 

Dla USA zdobyła już dwa złote medale MŚ (2020 i 2021) - pierwszy z Lauren Gibbs, a drugi z byłą lekkoatletką Lolo Jones. Została też pierwszą w historii mistrzynią w monobobie, która to konkurencja zadebiutuje w olimpijskim programie w Pekinie.

TG, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie