Dwóch kandydatów na stanowisko prezesa PZHL

Zimowe
Dwóch kandydatów na stanowisko prezesa PZHL
fot. Cyfrasport

Obecny prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Mirosław Minkina i Zbigniew Starzec będą rywalizowali w wyborach na stanowisko prezesa krajowej federacji. Zjazd sprawozdawczo-wyborczy odbędzie się 28 września w Bytomiu.

Starzec w przeszłości był starostą oświęcimskim (2014-2018)i wicewojewodą małopolskim (2018-2020). Termin zgłaszania kandydatów minął 28 sierpnia, lista została opublikowana w poniedziałek.


Zobacz także: Kwalifikacje olimpijskie w hokeju rozstrzygnięte

 

Wybory miały się odbyć wiosną 2020 roku. Na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Początkowo władze federacji rozważały zorganizowanie obrad online, ostatecznie jednak uchwałę zjazdową uchylono na mocy ustawowego przedłużenia kadencji organów związków sportowych do 30 września 2021.

 

Kandydatów do objęcia stanowiska prezesa PZHL było wtedy trzech – poza obecnym także Zbigniew Stajak i Adam Zięba. Dwaj ostatni będą teraz walczyć o głosy, by zasiąść w zarządzie związku.

 

Minkina pezesem został 27 listopada 2018 w trakcie kadencji. Zastąpił wtedy Piotra Demiańczuka, który pełnił tę funkcję kilka miesięcy. Wcześniej, w lutym 2018 r., z posady szefa PZHL zrezygnował Dawid Chwałka. Powodem była trudna sytuacja finansowa federacji, m.in. chodziło o źle wydatkowaną dotację w wysokości ok. 6 mln złotych z ministerstwa sportu.

 

Podczas zjazdu sprawozdawczego w czerwcu 2019 ogłoszono, że PZHL ma ponad 16 mln złotych długu. W obliczu zagrożenia utraty płynności finansowej przez związek powstały dwa kanały pozwalające finansować funkcjonowanie reprezentacji i utrzymanie szkolenia młodzieży. Publiczne pieniądze popłynęły poprzez PKOl i Śląski ZHL. Na poprawę finansów związku miało korzystnie wpłynąć zorganizowanie w 2020 w Katowicach MŚ dywizji 1B seniorów. Turniej – z powodu pandemii – został odwołany i to dwukrotnie. Ma zostać rozegrany w katowickim Spodku wiosną 2022 roku.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie