EBL: Anwil Włocławek lepszy w Lublinie

Kamil Łączyński był najlepszym strzelcem Anwilu Włocławek w Lublinie.

Anwil Włocławek w pierwszej kolejce Energa Basket Ligi pokonał na wyjeździe Polski Cukier Pszczółkę Start Lublin 75:64. Najlepszym strzelcem gości był Kamil Łączyński z 15 punktami, 8 asystami i 6 zbiórkami.

Świetnie w spotkanie wszedł Szymon Szewczyk. Dzięki niemu to Anwil na początku miał małą przewagę. Obie drużyny nie prezentowały się jednak najlepiej w ofensywie, co przenosiło się na niski wynik. Gospodarze szybko wracali jednak do lepszego rytmu, a dzięki trójce Bartłomieja Pelczara po 10 minutach było 15:14. W drugiej kwarcie mecz nadal był dość wyrównany, a dzięki trafieniu Jonaha Mathewsa to Anwil zdobywał minimalną przewagę. Po chwili znowu wszystko zmieniały akcje Mateusza Kostrzewskiego i Dorona Lamba. Włocławianie odpowiadali bardzo szybko - serią 7:0 - i po kontrze Mathewsa ponownie byli lepsi. Kolejne trafienie Amerykanina ustawiło wynik po pierwszej połowie na 36:33 dla gości.

W kolejnej kwarcie Polski Cukier Pszczółka Start odrabiał straty, co było możliwe dzięki rzutom Mateusza Kostrzewskiego. Trójki Jamesa Bella i Kamila Łączyńskiego błyskawicznie uspokoiły sytuację przyjezdnych. M.in. dzięki Szymonowi Szewczykowi po 30 minutach ekipa trenera Przemysława Frasunkiewicza prowadziła 53:46. Pojedyncze akcje Mateusza Dziemby dawały nadzieję ekipie trenera Davida Dedka, ale to goście kontrolowali sytuację na parkiecie. Po rzucie z dystansu Szewczyka mieli nawet 10 punktów przewagi. W samej końcówce nic się już nie zmieniło. Ostatecznie Anwil zwyciężył 75:64.

Przed rozpoczęciem meczu chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w minionym tygodniu Wojciecha Leszka Postoja, który w latach 60. i 70. był koszykarzem lubelskich drużyn Startu i Lublinianki, rozgrywając w ekstraklasie 161 spotkań i zdobywając 1908 punktów. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem prowadząc zespół Lublinianki do chwili rozwiązania sekcji w 1981 roku. Współpracował także z lubelskimi mediami. Miał 79 lat.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Anwil Włocławek 64:75 (15:14, 18:22, 13:17, 18:22)

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin: Tweety Carter 12, Jimmie Taylor 11, Mateusz Dziemba 9, Mateusz Kostrzewski 9, Doron Lamb 7, Damian Jeszke 5, Thomas Davis 4, Bartłomiej Pelczar 3, Roman Szymański 2, Quenton DeCosey 2.

Anwil Włocławek: Kamil Łączyński 15, Kyndall Dykes 14, Szymon Szewczyk 14, Luke Petrasek 12, James Bell 7, Jonah Mathews 7, Kavell Bigby-Williams 4, Maciej Bojanowski 2, Sebastian Kowalczyk 0, Alex Olesiński 0, Rafał Komenda 0, Marcin Woroniecki 0