ME siatkarzy 2021: Polska pokonała Portugalię w pierwszym meczu

Polacy pokonali Portugalczyków 3:1.

Reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła mistrzostwa Europy. Podopieczni Vitala Heynena pokonali Portugalczyków 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19). Zespół z Półwyspu Iberyjskiego niespodziewanie wygrał drugą partię do 22.

Pierwszy punkt w meczu dla Biało-Czerwonych zdobył Bartosz Kurek. Polacy szybko wypracowali sobie bezpieczną przewagę nad rywalami, którą utrzymali do końca seta. Podopieczni Vitala Heynena byli skuteczni zarówno w ataku, jak i na zagrywce. Przez większą część seta utrzymywali sześciopunktową przewagę. W końcówce seta zdobyli jednak trzy punkty z rzędu i zwyciężyli 25:16.

Początek drugiej partii był zaskakująco wyrównany. Pojawiło się sporo niedokładności w poczynaniach Polaków, które Portugalczycy wykorzystywali. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego wyszła na prowadzenie przy stanie 13:12. Biało-Czerwoni zaczęli popełniać kolejne błędy własne. Poskutkowało to rezultatem 18:14 dla Portugalii. Od tamtej pory Polacy próbowali gonić wynik. Portugalczycy mieli piłkę setową przy stanie 24:19. Polakom udało się obronić trzy z nich, lecz ostatecznie musieli uznać wyższość rywali, którzy wygrali seta do 22.

Rozpoczęcie trzeciej odsłony było już lepsze w wykonaniu graczy Heynena. Polscy siatkarze odzyskali skuteczność i wypracowali sobie wyraźną przewagę. Prowadzili od początku seta i stopniowo powiększali różnicę punktową. W końcu doszli do wyniku 18:10. Biało-Czerwoni byli skuteczni zarówno w obronie, jak i w ataku i dowieźli korzystny wynik do końca seta. Podobnie jak w pierwszej partii, Polacy wygrali 25:16.

Otwarcie czwartego seta było wyrównane. W pewnym momencie było zaledwie 8:7 dla Biało-Czerwonych. Polacy jednak zdobyli kilka punktów i znowu zaczęli budować przewagę. Podopieczni Heynena zaczęli grać z większą swobodą i kontrolowali przebieg spotkania. Ostatecznie wygrali partię 25:19 i zwyciężyli 3:1.

Polska - Portugalia 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19)

Mistrzostwa Europy siatkarzy 2021 są rozgrywane w dniach 1–19 września w czterech krajach: Polsce, Czechach, Estonii oraz Finlandii. W imprezie biorą udział 24 reprezentacje. Decydujące mecze turnieju zostaną rozegrane w Katowicach.

Polska - Portugalia 3:1. Skrót meczu