Polscy siatkarze mistrzami świata U-19!

Polacy wygrali mistrzostwa świata u-19!

Reprezentacja Polski siatkarzy zdobyła złoty medal mistrzostw świata U-19! W finale rozgrywanym w Teheranie podopieczni Michała Bąkiewicza w świetnym stylu pokonali Bułgarów 3:0 (25:20, 25:19, 25:19). Biało-Czerwoni totalnie zdominowali światowy czempionat, tracąc w całym turnieju zaledwie jednego seta.

Początek pierwszego seta był wyrównany. Żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie kilkupunktowej przewagi. Po ataku Vladimira Garkova Bułgarzy wyszli na prowadzenie 13:12, ale chwilę później do głosu doszli siatkarze Michała Bąkiewicza. Po podwójnym bloku na tablicy świetlnej widniał wynik 19:15. Polacy grali coraz pewniej, sukcesywnie powiększając przewagę. Premierową partię skutecznym atakiem zakończył Kajetan Kubicki (25:20).

Biało-Czerwoni świetną grę kontynuowali po krótkiej przerwie. Bułgarzy nie potrafili znaleźć recepty na świetnie funkcjonującą polską maszynę. Kamil Szymendera mocną zagrywką skutecznie odrzucał od siatki rywali, którzy raz po raz nadziewali się na potrójny blok (15:11).  Zespół prowadzony przez Bąkiewicza grał zdyscyplinowanie, wygrywając drugą odsłonę po ataku Tytusa Nowika (25:19).

Prawdziwy popis swoich umiejętności polscy siatkarze pokazali na początku trzeciej partii. Grali znakomicie, a po jednym z błędów rywali prowadzili już 7:1. Gdy wydawało się, że pewnie zmierzają po zwycięstwo, a w efekcie po triumf w mistrzostwach świata – dali o sobie znać Bułgarzy, niwelując przewagę do dwóch punktów. To jednak nie wystarczyło na Biało-Czerwonych, którzy kontrolowali przebieg spotkania. Ostatecznie po skutecznym bloku wygrali trzeciego seta 25:19, tym samym zdobywając złoty medal mistrzostw świata U-19!

Polacy poprzednio na podium MŚ U-19 stanęli w 2015 roku. Wówczas także sięgnęli po złoto. Łącznie w dorobku mają cztery medale z tej imprezy - w 1999 i 2013 roku zdobyli brąz.

Teraz ten krążek wywalczyli Irańczycy, którzy wygrali z Rosjanami 3:2.

Polska - Bułgaria 3:0 (25:20, 25:19, 25:19)

Polska: Majchrzak, Szymandera, Kubicki, Nowik, Kufka, Śliwka, Hawryluk (libero)

Bułgaria: Bouchkov, Garkow, Palew, Nikolov, Tatarov, Bodurov, Mitov (libero) oraz Tassev