ME siatkarzy 2021: Polacy ograli Serbię po zaciętym meczu!

Polscy siatkarze wygrali w Tauron Arenie Kraków z reprezentacją Serbii 3:2 w swym drugim meczu mistrzostw Europy 2021. Podopieczni trenera Vitala Heynena odnieśli drugie zwycięstwo w turnieju, w czwartek pokonali 3:1 Portugalię. We wcześniejszym sobotnim spotkaniu grupy A Belgia wygrała z Grecją 3:0.

W premierowej partii, po wyrównanym początku przewagę uzyskali Polacy. Pomogły im w tym asy serwisowe Jakuba Kochanowskiego (9:8) i Wilfredo Leona (12:10, 14:10). Serbowie nie rezygnowali i złapali punktowy kontakt (16:15, 22:21). Trzy ostatnie akcje padły jednak łupem Polaków. Michał Kubiak zaatakował blok-antenka, a mocne uderzenie Kurka przyniosło piłkę setową. W ostatniej akcji seta mocną zagrywką popisał się Fabian Drzyzga, rywale podbili, ale Aleksandar Atanasijević musiał atakować z sytuacyjnej piłki i nie trafił w boisko (25:21).

Początek drugiego seta również był wyrównany. Polacy odskoczyli na trzy oczka (11:8), ale skutecznością błysnął Atanasijević i rywale odrobili straty. Ważna dla losów seta była punktowa seria Serbów od stanu 16:15 do 16:19, zwieńczona asem serwisowym Srecko Lisinaca. W końcówce zrobiło się nerwowo przy weryfikacji jednej z akcji (21:23), trener Vital Heynen energicznie dyskutował z arbitrami. Uros Kovacevic wywalczył piłkę setową, biało-czerwoni obronili się w dwóch akcjach, ale kolejny atak Kovacevicia przyniósł decydujący punkt (23:25).

Set numer trzy potoczył się po myśli Serbów, którzy w środkowej części seta zbudowali wyraźną przewagę (12:6). Polacy ruszyli w pogoń, złapali punktowy kontakt (15:14), a później wyrównali stan seta (17:17), ale później poszła nokautująca seria przeciwników (22:17). Biało-czerwoni mieli w tej partii problemy z przyjęciem, co przełożyło się na skuteczność w ataku. Kovacevic wywalczył piłkę setową (24:19), a serwis Kurka w siatkę ustalił wynik na 20:25.

Polacy obiecująco rozpoczęli czwartą odsłonę – po dwóch asach serwisowych Leona prowadzili 7:3. Serbowie błyskawicznie zniwelowali straty, punktowa zagrywka Marko Ivovicia przyniosła wyrównanie na 10:10. Rozpoczęła się wyrównana walka, która trwała do stanu 18:18. Wówczas trzy akcje wygrali biało-czerwoni, dwukrotnie zatrzymując rywali blokiem (21:18). Tej zaliczki już nie oddali. Kolejny punktowy blok przyniósł im piłkę setową (24:19), a partię zakończył atakiem ze środka Kochanowski (25:20).

Zwycięzcę wyłonił tie-break, którego lepiej rozpoczęli Polacy (4:1). Przy zmianie stron mieli dwa oczka zaliczki po ataku Leona (8:6), a tuż po niej Kurek skutecznie zaatakował z przechodzącej piłki. Rywale jednak nie rezygnowali, po ataku Kovacevicia odrobili straty (12:12). Końcówka przyniosła sporo emocji. Po uderzeniu Kamila Semeniuka biało-czerwoni mieli piłkę meczową (14:13), ale rywale doprowadzili do gry na przewagi. W niej blok i atak Mateusza Bieńka rozstrzygnęły rywalizację na korzyść Polaków (16:14).

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (22), Wilfredo Leon (19), Jakub Kochanowski (11) – Polska; Uros Kovacevic (22), Marko Ivovic (21), Aleksandar Atanasijević (12), Marko Podrascanin (12) – Serbia.

Skrót meczu Polska – Serbia:

Polacy odnieśli drugie zwycięstwo – w czwartek pokonali Portugalię 3:1. Broniący tytułu Serbowie, po dwóch wygranych z Belgią 3:1 i Ukrainą 3:0, ponieśli pierwszą porażkę. Polscy siatkarze w niedzielę zmierzą się z reprezentacją Grecji.

Polska – Serbia 3:2 (25:21, 23:25, 20:25, 25:20, 16:14)

Polska: Jakub Kochanowski, Wilfredo Leon, Bartosz Kurek, Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, Piotr Nowakowski, Aleksander Śliwka, Grzegorz Łomacz. Trener: Vital Heynen.
Serbia: Marko Ivovic, Marko Podrascanin, Nikola Jovovic, Uros Kovacevic, Srecko Lisinac, Aleksandar Atanasijević – Nikola Pekovic (libero) oraz Aleksandar Okolic, Petar Krsmanović. Trener: Slobodan Kovac.