Zamach stanu w Gwinei. Odwołano mecz z Marokiem w el. MŚ 2022

Piłka nożna
Zamach stanu w Gwinei. Odwołano mecz z Marokiem w el. MŚ 2022
fot. PAP
W Gwinei doszło do zamachu stanu.

Z powodu napiętej sytuacji w Gwinei nie odbędzie się poniedziałkowy mecz piłkarskiej reprezentacji tego kraju z Marokiem w eliminacjach mistrzostw świata 2022. W Gwinei doszło do zamachu stanu.

Spotkanie miało zostać rozegrane w Konakry. Na razie nie jest znany nowy termin.

 

Zagraniczne agencje prasowe przekazały, że zespół Maroka bezpiecznie opuścił stolicę Gwinei, mimo że granice tego kraju zostały zamknięte. Piłkarze Maroka otrzymali pozwolenie na wyjazd.

 

- Jesteśmy w hotelu, w pobliżu słychać strzały - przekazał wcześniej trener Maroka Vahid Halilhodzic francuskiej gazecie "L'Equipe".

 

Jak informuje agencja AFP, oficerowie wojsk specjalnych, którzy mieli dokonać zamachu stanu, oświadczyli, że 83-letni prezydent Alpha Cone jest aresztowany. Miejsce jego pobytu jest nieznane.

 

Z kolei ministerstwo obrony Gwinei informowało, że zamach stanu został udaremniony a "siły bezpieczeństwa prowadzą działania, by przywrócić spokój i porządek".

 

Gwinea, jedno z biedniejszych państw świata, od miesięcy znajduje się w kryzysie politycznym i gospodarczym. Napięcia społeczne wzrosły w tym afrykańskim kraju po objęciu na trzecią kadencję urzędu prezydenta przez Conde. Jego kontrkandydaci zarzucili mu oszustwa wyborcze. Sytuacja w państwie pogarsza się także z powodu pandemii Covid-19.

 

W dotychczasowych wrześniowych meczach eliminacyjnej grupy I Gwinea Bissau zremisowała z Gwineą 1:1, zaś Maroko pokonało Sudan 2:0. Na wtorek zaplanowane jest spotkanie Sudan – Gwinea Bissau.

 

W strefie afrykańskiej o udział w MŚ rywalizuje obecnie 40 drużyn podzielonych na 10 grup. Triumfatorzy awansują do barażów, a do Kataru pojedzie pięć ekip narodowych.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie