W Olsztynie powstała aleja sportowych sław. Siatkarze i kajakarze uhonorowani jako pierwsi

Inne
W Olsztynie powstała aleja sportowych sław. Siatkarze i kajakarze uhonorowani jako pierwsi
fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Mistrz olimpijski (Montreal 1976) i mistrz świata (Meksyk 1974) w siatkówce – Mirosław Rybaczewski, wicemistrz olimpijski w kajakarskiej konkurencji C-2 na dystansie 500 metrów (Montreal 1976) – Andrzej Gronowicz, brązowy medalista olimpijski w kajakarskiej konkurencji K4 na dystansie 1000 metrów (Sydney 2000) – Adam Seroczyński oraz mistrz olimpijski (Montreal 1976) w siatkówce – Zbigniew Lubiejewski podczas uroczystości otwarcia Alei Sław Olsztyńskiego Sportu.

Nad jeziorem Ukiel w Olsztynie otwarto w poniedziałek Aleję Sław Olsztyńskiego Sportu, czyli promenadę z tablicami upamiętniającymi wybitnych zawodników. Jako pierwszych uhonorowano w ten sposób czterech medalistów igrzysk olimpijskich w Montrealu i Sydney.

Poświęcona olsztyńskim sportowcom aleja znajduje się na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel, w pobliżu kapitanatu i plaży miejskiej. W chodnik wmurowane zostały tablice z brązu, na których poza imieniem i nazwiskiem zawodnika znajduje się dyscyplina, jaką reprezentuje i odniesione sukcesy.

 

Zobacz także: Legendy polskiej siatkówki wsparły olimpijczyków (WIDEO)

 

Jako pierwszych uhonorowano czterech związanych z Olsztynem dawnych olimpijczyków, którzy podczas poniedziałkowej uroczystości osobiście odsłonili poświęcone im tablice: Zbigniewa Lubiejewskiego i Mirosława Rybaczewskiego (mistrzowie olimpijscy w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Andrzeja Gronowicza (wicemistrz olimpijski w kajakarstwie z Montrealu) oraz Adama Seroczyńskiego (brązowy medalista w kajakarstwie na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku).

 

Inicjatorami przedsięwzięcia są przedstawiciele Fundacji Olsztyński Laur Sportowy, a zgodę na utworzenie alei wydała w maju olsztyńska rada miasta. Co roku mają być odsłaniane kolejne płyty poświęcone wybitnym sportowcom, trenerom, działaczom i ludziom sportu.

 

Pomysłodawcy liczą, że Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu stanie się z czasem kolejną atrakcją dla turystów odwiedzających miasto.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie