Katarzyna Nowak i Łukasz Kubot wśród uhonorowanych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Tenis
Katarzyna Nowak i Łukasz Kubot wśród uhonorowanych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Fot. PAP
Nagrodzeni państwowymi oznaczeniami tenisiści.

Łukasz Kubot, Katarzyna Nowak, Tadeusz Nowicki, Barbara Olsza i prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński uhonorowani zostali przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczeni zostali podczas Gali 100-lecia PZT.

Wszyscy wymienieni docenieni zostali za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania tenisa ziemnego w Polsce, a odznaczenia wręczył zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Piotr Ćwik.

 

W tym gronie tylko Kubot jest wciąż aktywnym zawodnikiem. Nowak, Nowicki i Olsza rywalizowali jeszcze w ubiegłym stuleciu.

 

39-letni lubinianin, który ma w dorobku dwa tytuły wielkoszlemowe w deblu, po raz drugi otrzymał odznaczenie przyznane przez prezydenta Polski. W 2013 roku, po tym jak dotarł do ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu w singlu, uhonorowano go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Podczas gali odczytano list Andrzeja Dudy do uczestników gali.

 

- Cieszę się, że ta wspaniała dyscyplina jaką jest tenis - kojarzona z zasadami fair play i wysoką kulturą sportowej rywalizacji i emocjami na najwyższym poziomie - jest tak popularna w naszym kraju, a nasi reprezentanci odnoszą w niej coraz bardziej spektakularne sukcesy. Jest w tym z pewnością wielka zasługa Polskiego Związku Tenisowego, który przed stu laty zjednoczył w odrodzonej Polsce miłośników "białego sportu" - zaznaczył prezydent.

 

Następnie na scenie pojawił się wicepremier Piotr Gliński, który wręczył nagrody Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu byłym i obecnym tenisistom oraz działaczom i pracownikom PZT. Złotą Odznakę Za Zasługi dla Sportu otrzymali Mariusz Fyrstenberg, Jerzy Janowicz, Adam Mincberg i Mirosława Umbrasa, Srebrną - Skrzypczyński, a Brązową - Agnieszka Dziedzic i Dariusz Łukaszewski.

 

Odznaczenia przyznał też Polski Komitet Olimpijski. Jego prezes Andrzej Kraśnicki przekazał Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego Agnieszce Radwańskiej i Marii Dowbor-Lewandowskiej, Srebrny - Mieczysławie Andrzejewskiej, a Brązowy - Urszuli Radwańskiej, Alicji Rosolskiej i Elżbiecie Ślesickiej.

 

W drugiej części gali ogłoszono wyniki głosowania na "Złotą Dziesiątkę 100-lecia PZT". Największe poparcie otrzymała Agnieszka Radwańska, a kolejne miejsca zajęli: Łukasz Kubot, Iga Świątek, Hubert Hurkacz, Wojciech Fibak, Jadwiga Jędrzejowska, Magda Linette, Fyrstenberg, Janowicz i Marcin Matkowski.

 

- To wyróżnienie wiele dla mnie znaczy i dziękuję za wszystkie oddane głosy. Ta gala to okazja, by spotkać się z kolegami, z którymi kiedyś spotykaliśmy się na kortach, ale i z postaciami polskiego tenisa, których nie miałam okazji oglądać, bo w tamtych czasach nie było transmisji z turniejów - powiedziała później dziennikarzom Radwańska.

 

Skrzypczyński zaznaczył, że sobotnia gala jest kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszu związku, które rozpoczęły się już wiosną przy okazji meczów reprezentacji Polski w Pucharze Davisa i Pucharze Billie Jean King.

 

- Historię polskiego tenisa przybliżaliśmy też wszystkim podczas mistrzostw Polski czy turniejów z cyklu LOTOS PZT Polish Tour. Dokładnie 100 lat od ukonstytuowania PZT - 27 sierpnia w Poznaniu - wręczyliśmy prawie 50 osobom Honorowe Odznaki PZT. Ale na tym nie koniec, bo to świętowanie zakończymy dopiero w grudniu podczas towarzyskiego meczu Polska - Czechy w Zielonej Górze. Cieszy nas, że dzisiaj jest tu z nami tak wielu ważnych gości, ale też są byli zawodnicy i kapitanowie reprezentacji narodowych, trenerzy, działacze tenisowi, byli prezesi związku i obecnie grający tenisiści - podkreślił.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie