Rajd Grecji: Kalle Rovanpera wygrał, Kajetan Kajetanowicz drugi w WRC3

Moto
Kajetan Kajetanowicz zajął drugie miejsce w wyścigu Grecji w kategorii WRC3.

Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris WRC) wygrał Rajd Grecji, dziewiątą rundę samochodowych mistrzostw świata. Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) zajął w kategorii WRC3 drugie miejsce.

Drugi był Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 WRC), który do Rovanpery stracił 42,1 s, natomiast na trzeciej pozycji uplasował się lider klasyfikacji generalnej, siedmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris WRC) - strata 1.11,3.

20-letni Rovanpera w Grecji nie miał sobie równych. W sobotę był najszybszy na czterech z sześciu odcinków specjalnych, w niedzielę wygrał dwa z trzech kończących rajd, w tym ostatni Power Stage, na którym zdobył dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

W klasyfikacji MŚ liderem pozostaje Ogier z dorobkiem 180 pkt. Drugi jest jego partner z zespołu Brytyjczyk Elfyn Evans - 136 pkt, a trzeci Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - 130 pkt. Na czwartą pozycję awansował Rovanpera - 129.

Neuville miał na greckich szutrach sporego pecha. Problemy z samochodem, przebite opony spowodowały, że zajął w rajdzie ósme miejsce ze stratą prawie dziewięciu minut do zwycięzcy.

Rovanpera, który 1 października skończy 21 lat, odniósł drugie w karierze zwycięstwo w rundzie WRC. Po raz pierwszy wygrał tegoroczny Rajd Estonii, zostając w wieku 20 lat i 290 dni najmłodszym w historii zwycięzcą rundy mistrzostw świata.

"Ten wynik pokazał, że gdy wszystko układa się dla nas dobrze, to możemy naprawdę cisnąć. Samochód był doskonały. Rajd był trudny, ale nie mieliśmy żadnych problemów. Liczę, że w Finlandii co najmniej utrzymamy taką samą prędkość jak tutaj" - powiedział na mecie Rovanpera.

Doskonale wypadł Kajetanowicz. W klasie WRC3 zajął drugie miejsce tracąc do zwycięzcy Francuza Yohana Rossela (Citroen C3) 32,8 s. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 12. pozycji ze stratą 11.23,6 do Rovanpery. Polak wygrał w WRC3 sześć z 15 odcinków specjalnych, a na jedenastu plasował się w czołowej trójce.

Z 15 odcinków specjalnych Rajdu Grecji osiem wygrał Rovanpera, cztery Tanak, a trzy Ogier.

Następną, dziesiątą rundą cyklu będzie w pierwszy weekend października Rajd Finlandii.