ATP Finals: Daniił Miedwiediew i Stefanos Tsitsipas pewni udziału, Hubert Hurkacz z szansą na występ

Daniił Miedwiediew

Rosjanin Daniił Miedwiediew i Grek Stefanos Tsitsipas zapewnili sobie udział w kończącym sezon turnieju masters - ATP Final. Szansę na występ w listopadowej imprezie w Turynie z udziałem ośmiu czołowych tenisistów ma wciąż dziewiąty obecnie w stawce Hubert Hurkacz.

W rankingu "Race to Turin", który uwzględnia tylko tegoroczne wyniki i wyłoni uczestników ATP Final, Miedwiediew zajmuje drugie miejsce, a Tsitsipas jest tuż za nim. Pierwszy w niedzielę wygrał wielkoszlemowy turniej US Open, a drugi odpadł w trzeciej rundzie. Obaj w mastersie wystąpią po raz trzeci z rzędu, a gracz z Moskwy będzie bronił w nim tytułu, który w ubiegłym roku wywalczył jeszcze w Londynie (zmiana gospodarza nastąpi w tym sezonie).

Jako pierwszy już wcześniej udział zapewnił sobie prowadzący w tej klasyfikacji oraz w rankingu ATP Novak Djokovic. Serb wygrał w tym roku trzy pozostałe odsłony Wielkiego Szlema, a w Nowym Jorku w finale uległ Rosjaninowi.

Hurkacz za tegoroczne występy zgromadził dotychczas 2505 punktów. Ósmy Norweg Casper Ruud ma ich 2675, a znajdujący się tuż za Polakiem Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime - 2320. Wiadomo już, że ze względów zdrowotnych sezon przedwcześnie zakończył Hiszpan Rafael Nadal, który jest obecnie siódmy.

Wrocławianin, półfinalista tegorocznego Wimbledonu, w najbliższym czasie ma w planie starty w turniejach ATP w Metz i San Diego. Walka o udział w mastersie (14-21 listopada) może się jednak toczyć do samego końca, bowiem w kalendarzu są jeszcze m.in. dwie prestiżowe i wysoko punktowane imprezy cyklu rangi Masters 1000 - październikowa w Indian Wells i listopadowa w Paryżu.

Duże szanse na występ w kobiecym mastersie - WTA Finals - ma Iga Świątek, która jest obecnie piąta w rankingu uwzględniającym tylko wyniki z tego sezonu. Na czele jest Australijka Ashleigh Barty, a kolejne trzy pozycje zajmują Białorusinka Aryna Sabalenka oraz Czeszki Barbora Krejcikova i Karolina Pliskova. Na siódmym miejscu plasuje się z kolei Japonka Naomi Osaka, która jednak po US Open zapowiedziała przerwę w grze i nie określiła, jak długo ona potrwa.

W poniedziałek ogłoszono, że tegoroczna edycja WTA Finals została z powodu pandemii COVID-19 przeniesiona z chińskiego Shenzen do Guadalajary w Meksyku i rozpocznie się 8 listopada.