MŚ siatkarzy 2022: Znamy już ośmiu finalistów

Siatkówka
MŚ siatkarzy 2022: Znamy już ośmiu finalistów
fot. Cyfrasport
Brazylia również zagra w finałach MŚ siatkarzy 2022.

Poznaliśmy kolejnych uczestników mistrzostw świata siatkarzy 2022. Awans do turnieju, którego gospodarzem będzie Rosja, wywalczyły reprezentacje Brazylii, Argentyny, Tunezji oraz Kamerunu. Polacy mają zapewniony start w tym turnieju jako triumfatorzy MŚ 2018.

Finały mistrzostw świata siatkarzy 2022 odbędą się w dniach 26 sierpnia – 11 września. Najlepsze zespoły świata zagrają w dziesięciu rosyjskich miastach: Moskwie, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Krasnojarsku, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Jarosławiu, Kemerowie i Ufie. W imprezie wystąpią 24 reprezentacje. Awans bez kwalifikacji miały zagwarantowany dwie – Rosja (gospodarz) i Polska (obrońca tytułu).

 

Zobacz także: Polska - Rosja. Skrót meczu

 

Pierwszą szansą na wywalczenie awansu są dla pozostałych reprezentacji turnieje o mistrzostwo kontynentu. Jako pierwsze skorzystały z niego dwie drużyny ze strefy NORCECA – Portoryko oraz Kanada.

 

Między 1 a 5 września w Brasilii rozegrano mistrzostwa Ameryki Południowej. Zagrało w nim pięć drużyn, rywalizujących systemem "każdy z każdym". Sensacji nie było, bo po raz 33 w historii i 28 z rzędu wygrała reprezentacja Brazylii, która wyprzedziła Argentynę. Siatkarze Canarinhos wygrali wszystkie cztery spotkania. W ostatnim pokonali Argentynę 3:1 (25:17, 24:26, 25:18, 25:18). Zrewanżowali się więc rywalom za pamiętny mecz o trzecie miejsce igrzysk olimpijskich Tokio 2022. Obie drużyny wywalczyły awans na mistrzostwa świata 2022. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Chile, a kolejne miejsca zajęły Kolumbia i Peru.

 

Nagrodę dla najlepszego zawodnika (MVP) imprezy zgarnął Bruno Rezende z Brazylii, który został również wybrany najlepszym rozgrywającym.

 

 

W dniach 7–14 września 2021 roku w Kigali Arenie w Rwandzie rozegrano mistrzostwa Afryki z udziałem 16 ekip. Turniej wygrała reprezentacja Tunezji, która w finale pokonała 3:1 (16:25, 25:21, 25:21, 25:16) Kamerun. Nie było to zaskoczenie, bowiem Tunezyjczycy mistrzem kontynentu zostali po raz trzeci z rzędu. Obaj finaliści zapewnili sobie start w finałach MŚ 2022. W meczu o brąz Egipt pokonał Maroko 3:1.

 

Co ciekawe, najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Marokańczyk – Mohammed Al Hachdadi, do niedawna zawodnik Jastrzębskiego Węgla, z którym wywalczył mistrzostwo Polski. Najlepszym atakującym uznany został natomiast inny siatkarz znany z występów w PlusLidze – Tunezyjczyk Wassim Ben Tara ze Stali Nysa.

 

Finaliści MŚ siatkarzy 2022 (stan na 16 września 2021 – 8/24):

 

Rosja – gospodarz
Polska – obrońca tytułu
Portoryko – NORCECA
Kanada – NORCECA

Brazylia – CSV
Argentyna – CSV
Tunezja – CAVB
Kamerun – CAVB.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie