Kobieta trenerem reprezentacji siatkarzy. Shilla Omuriwe-Buyungo poprowadziła drużynę w mistrzostwach Afryki

Siatkówka
Kobieta trenerem reprezentacji siatkarzy. Shilla Omuriwe-Buyungo poprowadziła drużynę w mistrzostwach Afryki
fot. Cyfrasport

To być może przełomowe wydarzenie w historii siatkówki! Shilla Omuriwe-Buyungo jako selekcjoner reprezentacji Ugandy to pierwsza kobieta w historii tej dyscypliny, która poprowadziła męską reprezentację w oficjalnej imprezie. Jej podopieczni zajęli piąte miejsce w mistrzostwach Afryki.

W dniach 7–14 września 2021 roku w Kigali Arenie w Rwandzie szesnaście czołowych reprezentacji Afryki rywalizowało w mistrzostwach kontynentu. Turniej wygrała Tunezja która w finale pokonała reprezentację Kamerunu 3:1. W spotkaniu o brązowy medal Egipt ograł Maroko 3:1. Piąte miejsce zajęła dość niespodziewanie reprezentacja Ugandy, która po raz pierwszy w historii zagrała w finałach mistrzostw Afryki.

 

Zobacz także: Znamy już ośmiu finalistów MŚ siatkarzy 2022

 

W lipcu 2021 roku trenerką męskiej reprezentacji Ugandy została była reprezentantka tego kraju – Shilla Omuriwe-Buyungo. To niespotykana sytuacja by kobieta poprowadziła męską kadrę. Nawet w żeńskiej siatkówce dominują trenerzy mężczyźni. Zdarzają się oczywiście wyjątki, choćby słynna Lang Ping, która poprowadziła siatkarki reprezentacji Chin do złotego medalu igrzysk olimpijskich Rio 2016. Kobieta w roli trenera męskiej reprezentacji to jednak prawdziwy ewenement.

 

 

Dla Omuriwe-Buyungo nie było to jednak pierwsze takie wyzwanie. Pracę szkoleniową rozpoczynała co prawda jako trenerka dziewcząt, ale później, od 2014 roku, z powodzeniem prowadziła męskie kluby.

 

Uganda w pierwszej fazie turnieju w Kigali pokonała 3:1 Burkina Faso, 3:0 Burundi i przegrała 2:3 z ekipą gospodarzy – Rwandą. W ćwierćfinale była porażka 1:3 z Egiptem i ugandyjskim siatkarzom pozostała rywalizacja o miejsca 5–8. W niej ograli 3:1 Demokratyczną Republikę Konga i zrewanżowali się ekipie Rwandy za porażkę w grupie, wygrywając 3:1. Piąte miejsce w mistrzostwach kontynentu to historyczny sukces dla siatkówki tego kraju.

 

 

Shilla Omuriwe-Buyungo zapisała się na kartach historii siatkówki. Miejmy nadzieję, że udany występ w mistrzostwach Afryki będzie dla niej wstępem do dalszych trenerskich sukcesów. Czy w niedalekiej przyszłości kobiety będą częściej prowadziły czołowe siatkarskie kluby i reprezentacje? A może jakaś trenerka obejmie kiedyś stery reprezentacji Polski siatkarzy?

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie