Tomasz Wójtowicz kończy 68 lat

Siatkówka
Tomasz Wójtowicz kończy 68 lat
fot. PAP/Wojtek Jargiło
Tomasz Wójtowicz jest uznawany za najlepszego polskiego siatkarza w historii.

Tomasz Wójtowicz jest uznawany za najlepszego polskiego siatkarza w historii. Był kluczową postacią złotej drużyny Huberta Wagnera. Mistrz świata z Meksyku i mistrz olimpijski z Montrealu kończy 68 lat.

Tomasz Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Pochodzi z siatkarskiej rodziny, jego rodzice uprawiali tę dyscyplinę, ojciec był również trenerem, a w siatkówkę grał także młodszy brat Tomasza – Wojciech.

 

Przygodę z siatkówką rozpoczynał w lubelskich klubach MKS i AZS. Później występował w Avii Świdnik (1972–78) oraz Legii Warszawa (1978–83), z którą w 1983 roku wywalczył mistrzostwo Polski. Dwukrotnie został wybrany najlepszym siatkarzem sezonu polskiej ekstraklasy w prestiżowym plebiscycie "Przeglądu Sportowego" (1975, 1983).

 

Zobacz także: Tomasz Wójtowicz odebrał akt honorowego obywatela Lublina

 

Później wyjechał do Włoch, grał m.in w Santalu Parma (1984–86), z którym wygrał w 1985 roku Puchar Mistrzów. Trafił do galerii sław – Volleyball Hall of Fame i jest uznawany za jednego z najlepszych siatkarzy XX wieku.

 

Kibice z pewnością pamiętają reprezentacyjne sukcesy Tomasza Wójtowicza. Wywalczył mistrzostwo świata (Meksyk 1974), złoty medal olimpijski (Montreal 1976), cztery srebrne medale mistrzostw Europy (Belgrad 1975, Helsinki 1977, Paryż 1979, Berlin 1983). Otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika (MVP) Pucharu Świata 1977, na którym Polacy zajęli czwarte miejsce.

 

Po zakończeniu kariery sportowej był m.in. ekspertem i komentatorem telewizyjnym – przez wiele lat komentował mecze siatkówki w Polsacie Sport. W lutym został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w marcu został honorowym obywatelem Lublina.

 

Od półtora roku Tomasz Wójtowicz zmaga się z chorobą nowotworową.

 

– Zawsze byliśmy ambitni, ja też. Nauczyliśmy się walki i teraz też będziemy walczyć. To trochę taki mój życiowy tie-break, ale jak wiesz my z drużyną te piąte sety z reguły wygrywaliśmy – powiedział w rozmowie z Markiem Magierą.

 

 

Z okazji urodzin Wójtowicz otrzymał liczne życzenia od osób ze środowiska siatkarskiego.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie