MŚ U–21 siatkarzy: Pewne zwycięstwo Polaków na otwarcie imprezy

Reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła mistrzostwa świata siatkarzy do lat 21. W Sofii podopieczni trenera Daniela Plińskiego pokonali Kubę 3:1 (25:16, 25:16, 18:25, 25:19). Najwięcej punktów dla Biało-Czerwonych zdobył Dawid Dulski.

Premierowa partia nie miała wielkiej historii. Polacy dobrze rozpoczęli pierwszą odsłonę (8:4), a w kolejnych fragmentach tylko powiększali przewagę (17:9). Kubańczycy nie mogli znaleźć patentu na dobrą grę „Biało-Czerwonych”. Podopieczni trenera Daniela Plińskiego do końca kontrolowali przebieg gry i zwyciężyli w pierwszej partii 25:16. Siedem punktów (w tym dwa z zagrywki) padło łupem Dawida Dulskiego.

Druga odsłona spotkania była bardziej wyrównana. Na początku żadna z drużyn nie mogła odskoczyć rywalowi na dwa oczka (4:5). Później jednak w odpowiedni rytm weszli polscy siatkarze, którzy zyskali czteropunktową przewagę (11:7). W drugim secie nad siatką błyszczał Jakub Czerwiński. Ataki zawodnika Indypolu AZS Olsztyn przyniosły Polakom osiem punktów w drugim secie. Polska nie pozostawiła kubańskim siatkarzom nadziei i zwyciężyła 25:16.

Od początku trzeciej partii również oglądaliśmy rywalizację punkt za punkt, choć kilkukrotnie rywale z Ameryki doprowadzali do dwupunktowej przewagi (3:5, 9:11). Od stanu 16:17 na wyżyny swoich umiejętności wspięli się młodzi Kubańczycy, którzy zdobyli kolejnych pięć punktów. Bohaterem trzeciego seta był kapitan Marlon Yant Herrera, który zapunktował dziewięć razy. Podopieczni Jesusa Cruza Lopeza wygrali 25:18.

Podrażnieni niepowodzeniem w poprzednim secie Polacy rewelacyjnie rozpoczęli kolejnego, a dwoma asami serwisowymi popisał się Dawid Pawlun (6:0). Biało-Czerwoni dali rywalom do zrozumienia, że chcą zamknąć to spotkanie w czwartej partii (12:3, 14:5). I choć w dalszej części przewaga nieco stopniała (17:13), dzięki dobrej postawie m. in. Dawida Dulskiego (pięć punktów) i kapitana Michała Gierżota (siedem punktów) Polska wygrała ostatnią odsłonę 25:19.

W czwartek Polska zmierzą się z gospodarzami poprzedniej imprezy – Bahrajnem. Z kolei Kubańczycy staną do grupowej rywalizacji z Bułgarią.

Polska – Kuba 3:1 (25:16, 25:16, 18:25, 25:19)

Polska: Karol Urbanowicz, Jakub Czerwiński, Dawid Pawlun, Dawid Dulski, Michał Gierżot, Jakub Strulak, Maciej Nowosiak oraz Jakub Kraut, Bartosz Gomułka, Adrian Markiewicz, Igor Gniecki, Antoni Kwasigroch. Trener: Daniel Pliński.

Kuba: Christian Manuel Thondike Mejias, Reynier Ibar Menendez, Jose Miguel Gutierrez Suarez, Marlon Yant Herrera, Luis Vidal Allen Serrano, Alexei Ramirez Masso, Ricardo Gomez Alonso oraz Adrian Chirino Callam, Alejandro MIguel Gonzalez Rodriguez, Gustavo Yoel Bolaños Vera, Endriel Alberto Pedroso Garriga, Jose Miguel Gutierrez Suarez, Reynier Ibar Menendez, Victor Ramon Andreu Flores. Trener: Jesus Cruz Lopez.