Tauron Liga: Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz – bić się o wyższe cele

Siatkówka
Tauron Liga: Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz – bić się o wyższe cele
fot. Cyfrasport
Trener siatkarek Pałacu Piotr Matela.

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz to dziewiąta drużyna poprzednich rozgrywek Tauron Ligi. Taka lokata nie satysfakcjonowała zarówno samych zawodniczek, jak i włodarzy klubu. W odróżnieniu od poprzednich sezonów postanowiono dokonać bardziej zdecydowanych zmian.

– Po głębokim zastanowieniu uznaliśmy, że musimy coś zmienić - i w strukturze klubowej, i w strukturach zespołu seniorek. Ostatni wynik nas nie satysfakcjonuje i chcielibyśmy się bić o trochę wyższe cele – powiedział prezes klubu Piotr Makowski.

 

Zobacz także: UNI Opole – po raz pierwszy wśród najlepszych

 

Zespół opuściło aż dziesięć zawodniczek, będą debiuty, a także powroty. Nie zmieni się reżyser gry bydgoskiego Pałacu. Będzie nim nadal doświadczona rozgrywająca Magdalena Mazurek. W grodzie nad Brdą została także środkowa Kinga Różyńska. Powrotem można określić decyzję o kontynuacji gry po przerwie macierzyńskiej przez Patrycję Balmas. Popularna "Pati" postanowiła pozostać właśnie w Bydgoszczy w roli atakującej.

 

– Jest bardzo ofensywną zawodniczką dysponującą bardzo dobrym atakiem, zagrywką i blokiem, ale gra w polu nie jest jej obca. Grała już na tej pozycji i pokazała się z bardzo dobrej strony. Na pewno będzie mocnym punktem zespołu, co pokazywała już nie raz – ocenił zawodniczkę trener Piotr Matela.

 

Do gry w Pałacu wraca po trzech sezonach przerwy Paulina Bałdyga. Rozgrywająca ostatni rok spędziła w Chemiku Police, z którym wywalczyła puchar, superpuchar oraz mistrzostwo Polski.

 

Nowymi twarzami w ekipie trenera Mateli są Brazylijki Mariana Alves Cassemiro, Leticia Hage oraz Czarnogórka Tatjana Bokan. Pierwsza to doświadczona przyjmująca. Już jako 16-latka występowała w superlidze w Brazylii, a zaledwie pięć lat później sięgnęła po Superpuchar Hiszpanii w drużynie Tenerife Marichal. Hage z kolei grała głównie w swoim kraju, zdobyła brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata, ostatnio reprezentowała Rapid Bukareszt.

 

Bokan to bardzo doświadczona siatkarka, mająca na swoim koncie grę w wielu czołowych ligach świata i sporą kolekcję tytułów i medali, tak w Europie, jak i w Azji. Wystarczy wymienić choćby krążki we wszystkich kolorach we Francji (kluby z Miluzy i Cannes), Puchar Francji z RC Cannes, mistrzostwo Japonii (2016), Puchar Cesarza (2015) czy wicemistrzostwo Azerbejdżanu (2017). Występy w Polsce będą dla niej debiutem w naszym kraju.

 

– Nie grałam w Polsce nigdy, ale nie tylko dlatego jestem podekscytowana możliwością występów w Bydgoszczy. Również z tego powodu, że po rocznej przerwie mogę wrócić do grania, co mnie jeszcze bardziej mobilizuje do ciężkiej pracy – powiedziała Bokan.

 

Duże nadzieje związane są z pozyskaniem kolejnych krajowych zawodniczek. Pierwszą z nich jest waleczna, ambitna i odważna w ocenie szkoleniowca Pałacu Zuzanna Szperlak. Grająca na pozycji przyjmującej zawodniczka przychodzi z Kalisza, gdzie spędziła ostatnie dwa sezony. W grodzie nad Brdą liczy na dalszy rozwój i ciekawy sezon.

 

– Jest tu bardzo dobry i wymagający trener. Dochodzą do tego doświadczone zawodniczki i miła atmosfera. Zawsze uważałam, że Bydgoszcz to piękne miasto oraz miejsce do rozwoju. Teraz, gdy mam okazje zagrać w tym klubie chcę nauczyć się i wyciągnąć jak najwięcej – zdradziła Szperlak.

 

Do zespołu dołączyła także dwukrotna mistrzyni Polski juniorek Paulina Majkowska. W Legionowie, skąd przychodzi, zagrała 13 spotkań, zdobywając 53 punkty. Wcześniej spędziła cztery sezony w Jokerze Świecie, z którym dwukrotnie wygrała rozgrywki 1. ligi. Szeregi bydgoskiego zespołu zasiliła także najlepsza środkowa 1. ligi sezonu 2020/21 Kamila Kobus. Broniąc barwy Karpat Krosno w 20 spotkaniach sezonu zasadniczego zdobyła 195 punktów, z czego 73 blokiem.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Klub Sportowy Pałac Bydgoszcz (@palac_bydgoszcz)

 

Zmiany w bydgoskim zespole dokonano także na pozycji libero. Zagra na niej brązowa medalistka poprzedniego sezonu Magdalena Saad. Kibice powinni dobrze kojarzyć dynamiczną, zwinną zawodniczkę, niejednokrotnie ratującą z opresji zespoły, w których grała. Pałac Bydgoszcz będzie jej szóstym klubem. Wsparciem dla podstawowej rozgrywającej będzie Aleksandra Justka z drużyny juniorek.

 

Skład nie jest jeszcze zamknięty. Wciąż trwają poszukiwania zawodniczki na pozycję atakującej lub środkowej. Nie wiadomo jednak, czy uda się zamknąć sprawę kontraktu do rozpoczęcia rozgrywek.

 

Nowy sezon bydgoszczanki rozpoczną od wyjazdowego spotkania w Radomiu. Mecz z E.Leclerc Moya Radomką zaplanowano na sobotę 25 września.

 

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz – skład na sezon 2021/22:

 

[1] Patrycja Balmas (1991, Polska) – atakująca
[3] Tatjana Bokan (1988, Czarnogóra) – przyjmująca
[4] Kamila Kobus (1999, Polska) – środkowa
[6] Aleksandra Justka (2002, Polska) – libero
[7] Magdalena Mazurek (1983, Polska) – rozgrywająca
[8] Magdalena Saad (1985, Polska) – libero
[9] Zuzanna Szperlak (2000, Polska) – przyjmująca
[10] Mariana Alves Cassemiro (1987, Brazylia) – przyjmująca
[11] Paulina Majkowska (1995, Polska) – środkowa
[13] Kinga Różyńska (1998, Polska) – środkowa
[17] Paulina Bałdyga (1996, Polska) – rozgrywająca.

[] Letícia Hage (1990, Brazylia) – środkowa.

 

Trener: Piotr Matela (Polska).

 

WYNIKI MECZÓW TAURON LIGI

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie