Niemiecka liga koszykarzy: Udany debiut Jakuba Garbacza

Jakub Garbacz udanie zadebiutował w niemieckiej lidze

Reprezentant Polski Jakub Garbacz udanie zadebiutował w niemieckiej lidze koszykarzy. Był najlepszym strzelcem Syntainics MBC Weissenfels - zdobył 14 punktów, ale jego ekipa uległa na własnym parkiecie drużynie Academics Heidelberg 74:85.

27-letni Garbacz, najlepszy zawodnik finałów polskiej ekstraklasy w minionym sezonie, przebywał na parkiecie blisko 30 minut, trafił cztery z ośmiu rzutów za trzy punkty i jeden z dwóch za dwa. Miał także dwie zbiórki. Trenerem MBC jest były szkoleniowiec Stelmetu Zielona Góra Czarnogórzanin Igor Jovovic.

Znacznie słabszy występ odnotował w 1. kolejce inny kadrowicz Michał Michalak, który w ostatnim sezonie był zawodnikiem MBC i został królem strzelców BBL (średnio 20,5 pkt w spotkaniu). Teraz w barwach EWE Baskets Oldenburg (trzecie miejsce po sezonie zasadniczym) uzyskał w 16 minut cztery punkty (4/6 z wolnych), a jego drużyna przegrała na wyjeździe z Niners Chemnitz 78:79 po rzucie oddanym przez rywali na dwie sekundy przed końcową syreną. Polak miał też trzy zbiórki, przechwyt i stratę.

Garbacz z Arged BMSlam Stalą Ostrów Wielkopolski, zespołem prowadzonym przez trenera Igora Milicica, zdobył w czerwcu mistrzostwo Polski i został wybrany MVP finału. Po finałach przedłużył umowę do końca rozgrywek 2022/23, ale miał możliwość rozwiązania kontraktu i z niej skorzystał.