PGE Ekstraliga: Żużlowcy Betard Sparty Wrocław drużynowym mistrzem Polski

Żużel
PGE Ekstraliga: Żużlowcy Betard Sparty Wrocław drużynowym mistrzem Polski
fot. PAP
Betard Sparta Wrocław z Drużynowym Mistrzostwem Polski

W drugim meczu finału drużynowych mistrzostw Polski na żużlu Betard Sparta Wrocław pokonała na Stadionie Olimpijskim Motor Lublin 50:40 i zdobyła złoty medal. W pierwszym spotkaniu był remis 45:45. Dla zespołu z Dolnego Śląska to piąty tytuł w historii.

Wrocławianie przerwali hegemonię Unii Leszno, która była najlepsza w czterech poprzednich sezonach oraz w pięciu z sześciu ostatnich, a łącznie ma w dorobku 18 tytułów.

 

Betard Sparta po mistrzostwo Polski sięgnęła po 15 latach przerwy. Spotkanie na Stadionie Olimpijskim stało na bardzo wysokim poziomie. Wrocławianie tytuł przypieczętował dopiero w pierwszym biegu nominowanym.

 

Mecz zaczął się od upadku Artioma Łaguty. Rosjanin na pierwszym łuku został trącony przez jednego z rywali i osunął się na tor. Sędzia postanowił dopuścić całą czwórkę zawodników do powtórki, którą pewnie podwójnie wygrali wrocławianie.

 

Chwilę później 5:1 zwyciężyła para młodzieżowców Motoru i Stadion Olimpijski nieco przycichł. Jeszcze bardziej cicho zrobiło się po starcie trzeciego wyścigu, bo na czele byli Mikkel Michelsen i Dominik Kubera. W pogoń za nimi rzucił się ostatni Maciej Janowski i zdołał odbić dwa punkty, ale to goście prowadzili w całym meczu 10:8.

 

Sparta zdołała doprowadzić do remisu dwa biegi później, ale po chwili Motor ponownie prowadził. Za każdym razem, kiedy na tor wyjeżdżał młodzieżowiec wrocławian, było jasne, że zespół Dariusza Śledzia będzie miał problem. Przemysław Liszka i Michał Curzytek wyraźnie odstawali od reszty stawki, także od rówieśników z Lublina, którzy potrafili skutecznie walczyć również z seniorami.

 

Na Olimpijskim szalał za to Daniel Bewley. Brytyjczyk nawet jak przegrywał start, na dystansie nadrabiał metry i przywoził cenne punkty. W siódmym wyścigu partnerował mu rodak Tai Woffinden i razem zdobyli cenne pięć oczek. W tym momencie Sparta wyszła na prowadzenie 22:20.

 

Kiedy ponownie Bewley i Woffinden zjawili się na torze, kibice gospodarzy zapewne liczyli na kolejne biegowe zwycięstwo. Ale Kubera i Michelsen wyszli lepiej spod taśmy, skutecznie odpierali ataki rywali i wyprowadzili swój zespół na prowadzenie 28:26. Wypełniony kibicami sektor kibiców gości szalał z radości.

 

Kilka minut później sytuacja się zmieniła i smutny Stadion Olimpijski eksplodował radością. Spisujący się słabo do tej pory Gleb Czugunow wystrzelił jak rakieta spod taśmy a za nim jechał Woffinden. Cały czas Brytyjczyka atakował Michelsen, ale nic nie wskórał i Sparta wygrywała 34:32. Byłą to już czwarta zmiana prowadzenia w meczu.

 

Kluczowy okazał się bieg 13. Pod taśmą stanęli Janowski, Bewley oraz Jarosław Hampel i Krzysztof Buczkowski. Brytyjczyk wyszedł na prowadzenie, a za nim jechał Hampel. Na dystansie rozpędzał się jednak w swoim stylu „Magic” i przedarł się na drugą lokatę. Wrocławianie świetnie jechali później parą, zwyciężyli podwójnie i było 43:35. W tym momencie rozpoczęło się świętowanie na Stadionie Olimpijskim, bo tylko kataklizm mógł pozbawić Spartę wygranej.

 

Wrocławianom wystarczyły dwa "oczka" i już w pierwszym nominowanym wyścigu ten cel osiągnęli. Popularny "Taiski" najszybciej ruszył spod taśmy i nie oglądając się na nikogo pognał do mety. Jeszcze w ostatnim biegu Janowski wykręcił najlepszy czas dnia i we Wrocławiu rozpoczęło się świętowanie na całego.

 

Drugi mecz finałowy: Betard Sparta Wrocław - Motor Lublin 50:40

 

Betard Sparta Wrocław: Artiom Łaguta 13 (3, 3, 3, 3, 1), Maciej Janowski 12 (2, 2, 3, 2, 3), Daniel Bewley 10 (3, 3, 1, 3, 0), Tai Woffinden 9 (2, 2, 0, 2, 3), Gleb Czugunow 4 (0, 1, 0, 3), Przemysław Liszka 2 (1, 0, 1), Michał Curzytek 0 (0, 0, 0), Mateusz Panicz – (-, -, -, -)

 

Motor Lublin: Mikkel Michelsen 13 (1, 3, 1, 3, 1, 2, 2), Dominik Kubera 10 (1, 3, 1, 2, 2, 1, 0), Jarosław Hampel 7 (0, 2, 2, 2, 1), Wiktor Lampart 5 (3, 1, 1), Krzysztof Buczkowski 3 (2, 0, 1, 0, 0, -), Mateusz Cierniak 2 (2, 0, 0), Mark Karion – (-, -, -, -)

 

Pierwszy mecz: 45:45. Mistrz Polski: Betard Sparta Wrocław.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie