ZAKSA pewnie ograła Perugię! Wyniki Memoriału Arkadiusza Gołasia

W dniach 25–26 września w Zalasewie rozegrano XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia. Towarzyski turniej zakończył się zwycięstwem siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którzy w finale pokonali ekipę Sir Safety Perugia. Trzecie miejsce zajął Projekt Warszawa, a czwarte Aluron CMC Warta Zawiercie. Sprawdź wyniki Memoriału Arkadiusza Gołasia 2021.

W tegorocznej edycji Memoriału wystąpią trzej przedstawiciele PlusLigi: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Aluron CMC Warta Zawiercie i Projekt Warszawa oraz słynny włoski klub Sir Safety Perugia.

W sobotę rozegrano półfinały turnieju. Po wyrównanym meczu Aluron CMC Warta Zawiercie uległa Sir Safety Conad Perugia 2:3 (13:15 w tie-breaku). W drugim spotkaniu nie było większych emocji – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie wygrała w trzech odsłonach z Projektem Warszawa.

Mecze o miejsca rozegrano w niedzielę. W spotkaniu o trzecią lokatę Jurajscy Rycerze ulegli stołecznemu Projektowi 1:3. Pierwszą partię pewnie wygrała ekipa z Warszawy. Najwięcej emocji było w drugim i trzecim secie, które wieńczyła rywalizacja na przewagi. Najpierw zawiercianie wyrównali stan meczu, ale później przegrali 24:26. W czwartym secie Projekt postawił kropkę nad "i", zapewniając sobie trzecie miejsce.

Finał Perugia – ZAKSA był nie tylko meczem czołowych siatkarskich drużyn Europy, ale też starciem z podtekstami. Trener włoskiej ekipy Nikola Grbić kilka miesięcy temu doprowadził kędzierzynian do triumfu w Lidze Mistrzów. Włoski klub na turnieju wystąpił bez swojego asa – reprezentanta Polski Wilfredo Leona. Po sukcesie w mistrzostwach Europy odpoczywali też reprezentanci Włoch Simone Giannelli, Fabio Ricci i Alessandro Piccinelli.

ZAKSA lepiej rozpoczęła tę rywalizację, miała wyraźną przewagę i pewnie wygrała dwie partie. W pierwszej Perugia przegrała 19:25, a w ostatniej akcji seta Wojciech Żaliński zaatakował po bloku rywali. W drugiej wynik identyczny – 19:25 i sytuacja pod kontrolą kędzierzynian.

Trzecia odsłona dostarczyła większych emocji. Na początku przewagę miała Perugia, później ZAKSA odrobiła straty i wynik przez pewien czas - do stanu 19:19 - oscylował wokół remisu. Później jednak poszła punktowa seria ekipy z Italii, a po ataku Matthew Andersona mieli piłkę setową (24:21). ZAKSA obroniła się w dwóch akcjach, ale Perugia zdołała wywalczyć brakujący punkt.

Set numer cztery znów toczył się pod dyktando kędzierzynian (8:12, 10:16, 15:20). W końcówce ZAKSA utrzymała przewagę. Adrian Staszewski technicznym atakiem wywalczył piłkę meczową (18:24), a w ostatniej akcji turnieju Łukasz Kaczmarek zaatakował blok-aut. Perugia po raz trzeci w tym dniu przegrała 19:25, a ZAKSA przypieczętowała triumf w Memoriale Arkadiusza Gołasia.

Skrót meczu ZAKSA – Perugia:

Wyniki Memoriału Arkadiusza Gołasia 2021:

2021-09-25: Aluron CMC Warta Zawiercie – Sir Safety Conad Perugia 2:3 (25:19, 25:20, 21:25, 16:25, 13:15)
2021-09-25: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 3:0 (25:18, 25:21, 25:16)

2021-09-26: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa 1:3 (17:25, 26:24, 24:26, 21:25) – o 3. miejsce
2021-09-26: Sir Safety Conad Perugia – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (19:25, 19:25, 25:23, 19:25) – finał.