Zbigniew Boniek o ewentualnej grze Matty'ego Casha dla Polski: To tylko i wyłącznie gra menadżerska

Piłka nożna
Zbigniew Boniek o ewentualnej grze Matty'ego Casha dla Polski: To tylko i wyłącznie gra menadżerska
fot. PAP/EPA
Matty Cash w barwach Aston Villi przeciwko Manchesterowi United.

Mający polskie korzenie Matty Cash (jego matka jest Polką) ubiega się o obywatelstwo naszego kraju. Jeśli obrońca Aston Villi otrzyma polski paszport, będzie potencjalnym kadrowiczem ekipy prowadzonej przez selekcjonera Paulo Sousę. Do tej sprawy odniósł się w Cafe Futbol poprzedni prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

- Zadzwonił do mnie kiedyś pewien menadżer z "piękną" propozycją. Powiedział, że ma świetnego zawodnika do gry w reprezentacji Polski. Zdałem mu jedno pytanie, czy ten piłkarz jest Polakiem. Odpowiedź brzmiał "nie". Żeby była jasność, nie mam nic przeciwko piłkarzom z zagranicy, którzy mają polski paszport, a wręcz przeciwnie. Mieliśmy już takie przypadki, bo Maik Nawrocki i Marcel Zylla nie są piewcami polskiego języka. Mieli problemy z naszym językiem na zgrupowaniach kadry młodzieżowej - zaznaczył honorowy prezes PZPN.

 

ZOBACZ TAKŻE: Matty Cash pokazał próbkę swoich umiejętności. Kapitalna asysta w meczu Chelsea (WIDEO)

 

Zdaniem Bońka, Cash nie czuje się związany z ojczyzną swojej matki, lecz jest to tylko i wyłącznie gra menadżerska.

 

- Jeżeli ktoś przez całe życie nie mówił po polsku i nagle w wieku 25 lat zapragną, żeby mieć nasz paszport, to nie jest to przywiązanie do ojczyzny przodków. Jeśli wy to kupujecie, to jest wasza sprawa, ale ja tego nie kupuję. Polskie obywatelstwo daje Cashowi więcej możliwości, czyli jest to tylko i wyłącznie gra menadżerska. Kiedy ten zawodnik był nastolatkiem, nie było żadnych przesłanek do tego, że chce grać dla naszej reprezentacji - powiedział stanowczo Boniek.

 

Poprzednik obecnego szefa PZPN Cezarego Kuleszy zauważył, że Cash jeżeli będzie prezentował wyższy poziom od innych zawodników, którzy grają dla Biało-Czerwonych, wówczas zasłuży, żeby otrzymać szansę.

 

- W Polskim Związku Piłki Nożnej są nowe władze i w ich imieniu nie mogę się wypowiadać. Jeśli zaś nowi działacze dojdą do wniosku, że Cash piłkarsko się broni, to będzie miał szansę na grę w naszej reprezentacji. Na pewno nie jest to tylko decyzja selekcjonera. Przekonamy się, kiedy Cash będzie miał polski paszport, ale wcale nie musi to nastąpić bardzo szybko - wyznał Boniek.

 

A.J., Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie