Walka o medale bez polskich siatkarek! Bolesna porażka z Rosją w ćwierćfinale MŚ

Rosja – Polska 3:0.

Polskie siatkarki przegrały 0:3 z reprezentacją Rosji w ćwierćfinale rozgrywanych w Meksyku mistrzostw świata U–18. Podopieczne trenera Andrzeja Pecia nie zdołały awansować do czołowej czwórki turnieju i będą rywalizować o miejsca 5–8.

Rosjanki były faworytkami tego spotkania. W tegorocznych MŚ U–18 nie zanotowały jeszcze porażki i straciły zaledwie dwa sety z reprezentacją Brazylii. Polki miały na koncie jedną przegraną i cztery stracone sety.

Pierwsza odsłona w pełni przebiegała pod dyktando Rosjanek, które przewyższały nasze reprezentantki w każdym elemencie. Kąśliwe i trudne zagrywki, skutecznie destabilizowały przyjęcie, a szczelna gra w bloku oraz wysoka skuteczność w ataku jeszcze wyraźniej uwidaczniały różnice między obiema drużynami. Podopieczne Andrzeja Pecia czekał naprawdę ciężki bój, w którym przy tak dysponowanych rywalkach mogło być trudno o szczęśliwe zakończenie.

Drugi set nie przyniósł zmian. Reprezentantki Rosji w dalszym ciągu prezentowały bardzo wysoki poziom i ciągle punktowały w polu serwisowym. Bezlitośnie korzystały też z błędów popełnianych przez Biało-Czerwone, a przede wszystkim cały czas grały skutecznie w ofensywie, aktywując praktycznie wszystkie strefy boiska. Niestety, tę partię również zapisały na swym koncie Rosjanki.

W trzeciej odsłonie podopieczne Andrzeja Pecia zdobyły najwięcej punktów, jednak to wciąż nie wystarczyło by zaszkodzić rywalkom. Rosjanki szanowały piłkę, przez co w całym spotkaniu popełniły stosunkowo małą liczbę własnych błędów. Tego niestety nie można powiedzieć o grze Polek, w której nie brakowało chaosu, wywołanego głównie trudną zagrywką przeciwniczek. Szkoleniowiec biało-czerwonych szukał ratunku w zmianach, jednak i one nie były w stanie zawrócić z torów mknących w stronę zwycięstwa siatkarek Sbornej. Ostatecznie spotkanie zamknęło się w trzech setach, a młodym polskim zawodniczkom pozostała walka o miejsca 5–8.

Rosja – Polska 3:0 (25:11, 25:12, 25:15)

Rosja: Natalia Suworowa, Anastazija Karpalowa, Daria Zamańskaja, Alina Popowa, Wiktorija Kobzar, Warwara Siergiejewa – Anna Khabibrakhmanowa (libero). Trener: Aleksander Karikow.
Polska: Karolina Staniszewska, Oliwia Pietrzak, Natalia Kecher, Magda Stambrowska, Edyta Wacławczyk, Pola Janicka – Klaudia Łyduch (libero) oraz Julia Lenik, Wiktoria Zagumny, Zofia Brzoza, Justyna Jankowska. Trener: Andrzej Peć.