Dreszczowiec w Sofii! Polscy siatkarze odwrócili losy meczu i wywalczyli awans do półfinału MŚ U–21

Polska – Bułgaria 3:2.

W meczu drugiej fazy grupowej MŚ U–21 siatkarzy Polska wygrała w Sofii z Bułgarią 3:2. Podopieczni trenera Daniela Plińskiego przegrali dwa pierwsze sety, ale zdołali odwrócić losy rywalizacji. Polacy wygrali piąty mecz z rzędu w tym turnieju i mają już zapewniony awans do półfinału.

Pierwszy set przebiegał pod dyktando Bułgarów (8:13, 11:16, 15:21). Polacy popełnili więcej błędów od rywali, gorzej punktowali blokiem i w efekcie przegrali 21:25. Wynik ustalił serwis Polaków w siatkę. Druga odsłona była bardziej wyrównana. Do stanu 22:22 był remis, później dwa błędy popełnili biało-czerwoni. Jeszcze odgryźli się rywalom w jednej akcji, ale w kolejnej nie poradzili sobie z atakiem Aleksandara Nikolova (23:25).

Polacy znaleźli się pod ścianą, ale kolejną partię rozpoczęli od mocnego uderzenia (7:1). Błyskawicznie wypracowaną przewagę utrzymywali na przestrzeni seta i zamknęli tę odsłonę skutecznym atakiem (25:22). W czwartym secie biało-czerwoni wypracowali sobie zdecydowaną przewagę (18:11). W końcówce rywale byli blisko odrobienia strat (23:21), ale otrzymali czerwoną kartkę, która przyniosła Polakom punkt na wagę piłki setowej. Ostatni punkt zdobył atakiem ze środka Jakub Strulak (25:22).

Zwycięzcę miał więc wyłonić tie-break. Lepiej rozpoczęli go Bułgarzy, którzy przy zmianie stron mieli dwa oczka zaliczki (6:8). Polacy odrobili straty po ataku Strulaka z przechodzącej piłki (10:10), a później uzyskali przewagę (12:11). W końcówce wygrali kluczowe akcje: atak Dawida Dulskiego, as serwisowy Strulaka i autowy atak rywali przyniosły im decydujące punkty (15:12).

Najwięcej punktów: Dawid Dulski (22), Jakub Czerwiński (13), Antoni Kwasigroch (12), Karol Urbanowicz (10) – Polska; Aleksandar Nikolov (19), Denis Karyagin (15), Samuil Valchinov (11) – Bułgaria. Polacy lepiej punktowali w ataku, ale gorzej blokiem (9–13) i zagrywką (5–7); popełnili też mniej błędów własnych od rywali. W pierwszym secie, przy stanie 7:9, urazu doznał Michał Gierzot, który musiał opuścić boisko.

W swym ostatnim spotkaniu w grupie F reprezentacja Polski zmierzy się w środę z Rosją. Bez względu na wynik, podopieczni trenera Plińskiego mają już zapewniony awans do półfinałów, które zostaną rozegrane 2 października w Cagliari.

Polska – Bułgaria 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 25:22, 15:12)

Polska: Jakub Czerwiński, Dawid Pawlun, Jakub Strulak, Karol Urbanowicz, Dawid Dulski, Michał Gierzot – Maciej Nowowsiak (libero) oraz Bartosz Gomułka, Antoni Kwasigroch, Igor Gniecki, Adrian Markiewicz. Trener: Daniel Pliński.
Bułgaria: Samuil Valchinov, Denis Karyagin, Lazar Bouchkov, Nikolay Zahariev, Lyuboslav Telkiyski, Aleksandar Nikolov – Simeon Dobrev (libero) oraz Stoil Palev, Tsvetoslav Nikolovski, Rusi Zhelev, Georgi Tatarov. Trener: Nayden Naydenov.