UEFA odwołuje się w sprawie Superligi

Piłka nożna
UEFA odwołuje się w sprawie Superligi
fot. PAP/EPA
Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zrezygnowała z karania założycieli Superligi: Realu Madryt, Barcelony i Juventusu Turyn, ale odwołała się od decyzji madryckiego sądu.

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zrezygnowała z karania założycieli Superligi: Realu Madryt, Barcelony i Juventusu Turyn, ale odwołała się od decyzji madryckiego sądu, który orzekł, że nie powinna nakładać sankcji na zbuntowane kluby.

W poniedziałek UEFA wypełniła wyrok sądu i poinformowała, że założyciele Superligi nie będą karani. "Wstrzymane w czerwcu postępowanie przeciwko FC Barcelona, Juventusowi FC i Realowi Madryt CF w sprawie potencjalnego naruszenia prawa UEFA w związku z tzw. Superligą, Komisja Apelacyjna UEFA uznała za nieważne i jakby nigdy nie zostało wszczęte" - podkreślono w oświadczeniu.

 

ZOBACZ TAKŻEGdzie obejrzeć wszystkie mecze Ligi Mistrzów?

 

Jednak we wtorek UEFA oświadczyła, że odwołała się w tej sprawie do hiszpańskiego sądu wyższej instancji. Podkreślono przy tym, że chociaż piłkarska centrala nadal nie uznaje jego jurysdykcji w tej sprawie, to jest pewna, "że w związku z projektem tzw. Superligi zawsze działała zgodnie nie tylko ze swoim statutem i regulaminem, ale także z prawem UE, Konwencją Praw Człowieka i prawem szwajcarskim”.

 

Jednocześnie UEFA domaga się odsunięcia od sprawy sędziego przewodniczącego Manuela Ruiza de Lary, ponieważ według niej w tym postępowaniu występują istotne nieprawidłowości. Sąd ten zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o rozważenie, czy UEFA naruszyła unijne prawo konkurencji swoimi działaniami w sprawie Superligi.

 

Real, Barcelona i Juventus są ostatnimi z klubów, które w kwietniu ogłosiły powstanie kontynentalnej Superligi, a później nie zdystansowały się od tego projektu. Krótko po ogłoszeniu powstania nowych rozgrywek z udziału w nich - wskutek licznych protestów i fali krytyki ze strony kibiców, polityków i działaczy sportowych - zrezygnowało sześć klubów angielskich oraz Inter Mediolan, AC Milan i Atletico Madryt.

 

W maju dziewięć "nawróconych" klubów zgodziło się zapłacić UEFA łącznie 22 miliony funtów (30,09 miliona dolarów) w „geście dobrej woli”. Jednak w poniedziałek UEFA zapowiedziała, że "z uwagi na toczące się postępowanie sądowe w Madrycie i dla uniknięcia niepotrzebnych komplikacji" nie będzie wymagała wpłaty oferowanych kwot.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie