Superpuchar Polski koszykarek: Trofeum dla BC Polkowice

Koszykarki BC Polkowice zdobyły Superpuchar koszykarek

Koszykarski superpuchar w żeńskim wydaniu nie ma zbyt długiej tradycji, spotkanie w stolicy Wielkopolski było dopiero piątym historii. Przed rokiem triumfowały gdynianki, które pokonały Basket 25 Bydgoszcz 96:47.

Tym razem pojedynek o trofeum był bardzo zacięty. Po pierwszej, dość sennej kwarcie, do głosu doszły gdynianki. Magdalena Szymkiewicz trafiła "za trzy" na 23:16, a dwie minuty później Kamila Podgórna popisała się akcją 3+1 i przewaga Arki urosła do ośmiu punktów (31:23). Polkowiczanki miały słabo nastawione celowniki, przy 20-procentowej skuteczności z gry trudno było im dotrzymać kroku mistrzyniom kraju.

Sytuacja na boisku odmieniła się pod koniec drugiej kwarty. W ciągu zaledwie 70 sekund koszykarki z Dolnego Śląska oddały trzy celne "trójki" i objęły prowadzenie 32:31. Trener gdynianek Gundras Vetra poprosił o czas, ale jego podopieczne straciły pewność siebie i nie radziły sobie z dobrze broniącymi rywalkami.

Po zmianie stron wicemistrzynie nadal utrzymywały przewagę, które wyraźnie wygrywały walkę na tablicy. W końcówce nie trafiły kilku rzutów z gry i z linii rzutów wolnych, co skwapliwie wykorzystały rywalki. Po 30 minutach był remis 54:54.

W ostatniej części meczu prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale potem lepiej nerwy opanowały polkowiczanki, które nie myliły się w decydujących momentach. Na dwie minuty przed końcem Artemis Spanou trafiła zza linii 6,75 m i jej zespół wygrywał 71:65. Mistrzynie Polski przy życiu utrzymywała Megan Gustafson - po jej dwóch akcjach przewaga stopniała do jednego "oczka". Nadzieje Arki rozwiała Alicja Grabska, która na 20 sekund przed końcową syreną trafiła za trzy punkty.

- Nie ma to jak zacząć sezon od zdobycia trofeum. Tym bardziej, że po finałach z Arką mały niedosyt pozostał. Cieszę się, że udało nam się je dziś pokonać, myślę, że to można potraktować jako rewanż. Pokazałyśmy dziś, że jesteśmy silne i ta wygrana doda nam pewności siebie - mówiła po meczu rozgrywająca BC Polkowice Weronika Gajda.

Szkoleniowiec zwycięskiej drużyny Karol Kowalewski nie ukrywa, że pokonanie mistrza Polski to też dobry prognostyk przed ligą.

- Spotkały się naprawdę dwa bardzo dobre zespoły. Zresztą znamy się jak łyse konie, w poprzednim sezonie zagraliśmy ze sobą ok. 10 meczów. Dobrze, że młodzi zawodnicy zafunkcjonowali i ten przepis o obowiązkowym zawodniku U23 może okazać się trafny. Chcieliśmy dobrze zacząć ten sezon, nie ukrywam, że te mecze z Arką w ubiegłym sezonie różnie nam się różnie układały. Na pewno takie zwycięstwo pomaga i napędza na kolejne spotkania, ale nie świętujemy, bo za trzy dni gramy pierwsze spotkanie - podsumował.

Spotkanie o superpuchar było też jednym z elementów obchodów 100-lecia wielkopolskiej koszykówki. Przed meczem i w przerwie uhonorowano osoby, które miały największy wkład w rozwój tej dyscypliny w regionie. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Tomasz Herkt, który w 1999 roku poprowadził kadrę kobiet do mistrzostwa Europy oraz były reprezentant Polski i selekcjoner męskiej kadry Eugeniusz Kijewski. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali Iwona Jabłońska i Irena Linka. Wielkopolski Związek Koszykówki wyróżnił też wielu zawodników i szkoleniowców związanych z poznańskimi klubami, m.in. Jarosława Jechorka, Jarosława Marcinkowskiego, Wojciecha Krajewskiego, Stanisława Olejniczaka, Renatę Klatt, Małgorzatę Kubiak i Ilonę Mądrą.

VBW Arka Gdynia - BC Polkowice 72:77 (13:10, 24:30, 17:14, 18:23)

Punkty:

VBW Arka Gdynia: Megan Gustafson 19, Alice Kunek 16, Marissa Kastanek 11, Kamila Podgórna 7, Klara Lundquist 6, Magdalena Szymkiewicz 5, Ana-Marija Begic 4, Kamila Borkowska 2, Morgan Bertsch 2, Romane Bernies 0.

BC Polkowice: Feyonda Fitzgerald 20, Artemis Spanau 20, Stephanie Mavunga 14, Weronika Gajda 7, Bożena Puter 6, Weronika Telenga 4, Alicja Grabska 3, Sasa Cado 3, Aleksandra Zięmborska 0, Klaudia Gertchen 0.