Raport Richarda McLarena: Manipulacje w boksie podczas igrzysk w Rio de Janeiro

Sporty walki
Raport Richarda McLarena: Manipulacje w boksie podczas igrzysk w Rio de Janeiro
fot. PAP
Podczas igrzysk w Rio de Janeiro dochodziło do manipulacji przy walkach bokserskich.

Dochodziło do manipulacji przy walkach bokserskich z udziałem sędziów podczas igrzysk w Rio de Janeiro - wynika z raportu Richarda McLarena. Kanadyjski profesor prawa prowadzi niezależne śledztwo na zlecenie Międzynarodowej Federacji Boksu Amatorskiego (AIBA).

McLaren w czwartek przedstawił wyniki pierwszego etapu jego pracy. Jak zaznaczył, przedstawiciele AIBA wybierali sędziów ringowych i punktowych, którzy zapewniali możliwość manipulacji wynikami walk zarówno podczas olimpijskich kwalifikacji, jak i podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

 

- Wśród arbitrów panowała atmosfera strachu, zastraszania i posłuszeństwa - ocenił śledczy.

 

Jak dodał, sędziom rankiem w dniu poprzedzającym walkę w rywalizacji olimpijskiej przekazywano, kto powinien wygrać. McLaren nie był w stanie wskazać, kto dokładnie odpowiada za organizację całego tego procederu i wybór zwycięzców pojedynków.

 

- Ziarno zostało zasiane lata temu, co najmniej od igrzysk XXI wieku, przez wydarzenia mające miejsce ok. 2011 roku i podczas zmagań olimpijskich w Londynie - zaznaczył.

 

ZOBACZ TAKŻE: Lekarz zdyskwalifikowany! Podstawiał sobowtóry na kontrole antydopingowe

 

Od grudnia ubiegłego roku szefem AIBA jest Rosjanin Umar Kremlow. Przedstawiciele tej federacji zapewniają, że przeprowadzono wewnętrzne reformy dotyczące systemu oceny walk w porównaniu z tym, jak wyglądało to w 2016 roku. Żaden z sędziów, którzy pracowali podczas igrzysk w Rio de Janeiro, nie pracował latem w Tokio - zostali oni zawieszeni przez AIBA. Tegoroczny turniej olimpijski nie był jednak organizowany przez AIBA, a bezpośrednio przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który nie był zadowolony z tego, jak działa ta federacja bokserska.

 

MKOl przekazał też w tym miesiącu, że ma "najgłębsze obawy" dotyczące AIBA i że otrzymał skargi dotyczące sędziowania podczas dwóch głównych imprez organizowanych przez tę federację - mistrzostw Azji i młodzieżowych mistrzostw świata.

 

Jak na razie nie wiadomo, czy boks pozostanie w programie olimpijskim przy okazji igrzysk w Paryżu w 2024 roku.

 

Kolejny etap dochodzenia McLarena ma wyjaśnić, czy dochodziło do korupcji wśród kierownictwa AIBA.

KO, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie