World Athletics: Wszczęto postępowanie przeciw trenerom ws. Krysciny Cimanouskiej

Inne
World Athletics: Wszczęto postępowanie przeciw trenerom ws. Krysciny Cimanouskiej
fot. PAP
Kryscina Cimanouska

W związku z incydentem dotyczącym białoruskiej lekkoatletki Krysciny Cimanouskiej podczas igrzysk w Tokio wszczęto postępowanie przeciw dwóm trenerom, którym odebrano podczas tej imprezy akredytacje - poinformowała światowa federacja (World Athletics).

Działania światowej federacji, która współpracuje przy tej sprawie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, dotyczą Artura Szymaka i Jurija Majsiewicza. To oni próbowali przymusem odesłać Cimanouską na Białoruś podczas igrzysk, po tym jak skrytykowała krajowe władze sportowe. MKOl zdecydował wówczas o odebraniu im akredytacji i usunięciu z wioski olimpijskiej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Powstaje film dokumentalny o słynnej kulomiotce Valerie Adams

 

"Zdecydowano o kontynuacji dochodzenia i wszczęciu formalnego postępowania przeciwko wymienionym trenerom. Sprawą zajmie się Athletics Integrity Unit (AIU) przy pełnej współpracy i wsparciu ze strony MKOl. AIU opublikuje wyniki postępowania po jego zakończeniu" - zaznaczono w czwartkowym komunikacie.

 

Cimanouska, w związku ze wspomnianą krytyką władz sportowych swojego kraju, 1 sierpnia została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady w Tokio uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś. 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło biegaczce możliwości kontynuowania kariery sportowej w Polsce. Następnie dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio.

KO, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie