Zwycięska inauguracja ZAKSY! Derby Opolszczyzny rozstrzygnięte w trzech setach

Łukasz Kaczmarek był jednym z wiodących graczy meczu Stal – ZAKSA.

Stal Nysa przegrała 0:3 z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w spotkaniu 1. kolejki PlusLigi. Faworyzowani kędzierzynianie pewnie wygrali w każdym z setów i zaliczyli udaną inaugurację sezonu.

ZAKSA po raz ostatni w meczu o stawkę wystąpiła pięć miesięcy i jeden dzień temu – w finale Ligi Mistrzów z Trentino (3:1). Od tego czasu wiele się w polskiej siatkówce wydarzyło, wiele się też zmieniło w klubie z Kędzierzyna-Koźla. W wyjściowym składzie na mecz ze Stalą znalazło się czterech zawodników z pierwszego składu na tamto finałowe starcie (Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, David Smith). Pozostała trójka oraz trener Nikola Grbić reprezentują już barwy innych klubów.

Kędzierzynianie byli faworytem starcia ze Stalą i potwierdzili to w premierowej partii, w której szybko uzyskali przewagę (4:7, 7:11). Gospodarze mieli swoje szanse na odrobienie strat, ale nie kończyli przechodzących piłek... W końcówce ZAKSA utrzymywała zaliczkę i po skutecznym ataku Kaczmarka miała piłkę setową przy stanie 19:24. Nysianie zerwali się jeszcze do walki, wygrali trzy akcje, asem popisał się Wassim Ben Tara, ale przestrzelona zagrywka tego zawodnika zamknęła seta (22:25).

Druga odsłona przyniosła podobny scenariusz. Gospodarze dotrzymywali rywalom kroku do stanu 10:11, ale kilka akcji później było już 11:16. Stal znów nie potrafiła wykorzystać swoich szans, a problemem stały się błędy w polu zagrywki. Dobrą zmianę dał Bartosz Bućko, gospodarze mimo kilku przebłysków w końcówce, nie zdołali jednak odwrócić losów seta. Zepsuta zagrywka rywali dała ZAKSIE piłkę setową (20:24), a Kaczmarek atakiem po bloku rywali zakończył tę część meczu (21:25).

Już na początku trzeciego seta poszła punktowa seria kędzierzynian od 2:2 do 2:7, zwieńczona asem Kaczmarka. Gra Stali przestała się kleić, z kolei ZAKSA pewnie punktowała przeciwnika, jeszcze powiększając zaliczkę (7:14). Po asie serwisowym Semeniuka różnica wynosiła już dziesięć oczek (10:20). Później nastąpiła nieoczekiwana przerwa związana z korektą wyniku. Gdy sędziowie zdołali już zbadać sprawę, wznowiono grę, a ZAKSA - mimo chwilowej dekoncentracji - spokojnie dokończyła spotkanie. Piłkę meczową wywalczył Semeniuk (19:24), a brakujący punkt przyniósł skuteczny atak Bartłomieja Klutha (20:25).

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (13), Bartosz Bućko (11) – Stal; Kamil Semeniuk (16), Łukasz Kaczmarek (14) – ZAKSA. MVP: Kamil Semeniuk.

Stal Nysa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 21:25, 20:25)

Stal: Moustapha M'Baye, Marcin Komenda, Kamil Kwasowski, Mitchell Stahl, Wassim Ben Tara, Nikołaj Penczew – Michał Ruciak (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Kamil Dębski, Bartosz Bućko, Mariusz Schamlewski, Patryk Szczurek. Trener: Krzysztof Stelmach.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Krzysztof Rejno, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Tomasz Kalembka, Bartłomiej Kluth. Trener: Gheorghe Cretu.