Rajd Finlandii: Elfyn Evans wygrał cały rajd

Moto
Elfyn Evans wygrał Rajd Finlandii.

Brytyjczyk Elfyn Evans wygrał Rajd Finlandii, 10. rundę samochodowych mistrzostw świata. Lider cyklu i obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (obaj Toyota Yaris WRC) zajął piąte miejsce ze stratą 2.54,4.

Drugie miejsce ze stratą 14,1 s wywalczył Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 WRC), a trzeci był Irlandczyk Craig Breen (Hyundai I20 WRC) - strata 42,2.

32-letni Evans w swoim 103 starcie w rajdzie rangi WRC, odniósł piąte zwycięstwo. Jest drugim Brytyjczykiem, który zwyciężył w Finlandii. Pierwszym, który pokonał koalicję Skandynawów, był pięć lat temu Kris Meeke.

- To fajne uczucie. Mieliśmy trochę problemów poprzednio w Estonii, ale dokonaliśmy zmian w samochodzie i dobre tempo było tutaj od samego początku. Teraz musimy skupić się na jak najlepszym występie w Hiszpanii - zapowiedział Evans.

Evans zdobył pięć dodatkowych punktów bonusowych za wygranie ostatniego odcinka Power Stage.

W klasyfikacji mistrzostw świata liderem pozostał Ogier z dorobkiem 190 pkt. Evans jest drugi mając na koncie 166 pkt i teoretycznie może jeszcze z Francuzem walczyć o tytuł. Na trzeciej pozycji plasuje się Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - 130 pkt.

W Finlandii nie jechał wicelider klasyfikacji WRC3 Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo). Kolejnym startem w programie trzykrotnego mistrza Europy będzie w tym roku Rajd Hiszpanii w dniach 14-17 października. Polak walczy o zwycięstwo z liderem cyklu WRC3 Francuzem Yohanem Rosselem (Citroen C3 R5). Różnica między nimi to 15 pkt.