Bartosz Zmarzlik nie wyrównał rekordu Ivana Maugera

Żużel
Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik mógł w tym roku wyrównać rekord Ivana Maugera, który wywalczył trzy tytuły mistrza świata z rzędu (1968-1970). Nie udało mu się powtórzyć tego osiągnięcia.

Pamiętacie 1973 rok? Przepełniony Stadion Śląski wiwatuje, kiedy Jerzy Szczakiel rusza w biegu dodatkowym o złoto i ucieka wielkiemu Ivanowi Maugerowi. Ten dogania Polaka, ale nadziewa się na tylne koło jego motocykla i upada. Mauger ma pretensje, ale sędzia pozostaje niewzruszony. 100 tysięcy ludzi szaleje. Polak po raz pierwszy został mistrzem świata na żużlu. Na dokładkę pokonał gościa, który już miał cztery tytuły, w tym trzy zdobyte z rzędu.

Szczakiel lubił opowiadać o tamtym finale i rywalizacji z Maugerem. On był dla naszego zawodnika wzorem, mistrzem perfekcji. Szczakiel zapamiętał, jak Mauger krążył wokół jego boksu na treningu i nie mógł się nadziwić, że maszyna Polaka tak świetnie się spisuje. Mauger posłuchał, jak pracuje silnik i już wiedział, że będzie miał kłopoty. W dniu finału Nowozelandczyk poprosił nawet zaprzyjaźnionego z nim Ole Olsena, by w biegu ze Szczakielem skupił się wyłącznie na nim i zabrał mu punkty. To się jednak Olsenowi nie udało. Nasz zawodnik po treningu nawet nie mył motocykla, by niczego nie zepsuć i w zawodach był piekielnie szybki.

Mauger w swojej biografii ciepło pisał o Szczakielu. Przyznał, że schrzanił dodatkowy bieg o złoto (po rundzie zasadniczej Szczakiel i Mauger mieli tyle samo punktów), bo źle odczytał warunki na torze, nie przewidział, że jest on śliski, i zaatakował za szybko i w złym miejscu, a rywal zrobił to co musiał, czyli zablokował jego atak. Wielki mistrz kategorycznie odrzucił przy tym krążące przez lata opinie, że tamten finał był ustawiony. Faktem jest, że sędzia prowadzący zawody nie poczekał aż Mauger ustawi się w polu startowym i puścił wyścig. Potem został zresztą zawieszony przez federację, która uznała, że to był błąd.

Mauger zdobył 28 medali mistrzostw świata, z czego 14 złotych. To za jego rekordem trzech tytułów z rzędu (1968-1970) gonił w tym roku Bartosz Zmarzlik. Nie udało się, co tylko pokazuje, jak wielkie jest to osiągnięciem. Jeden rekord Maugera został wyrównany (sześć tytułów mistrza świata zdobył także Tony Rickardsson), drugi jeszcze trochę na to poczeka.