Śląsk Wrocław będzie miał duże centrum treningowe

Piłka nożna
Śląsk Wrocław będzie miał duże centrum treningowe
fot. PAP

Wrocławskie Centrum Sportu będzie nową bazą treningową dla grającego w piłkarskiej ekstraklasie Śląska Wrocław. Na obiekt ma się składać m.in. 11 boisk, w tym jedno zadaszone, siłownia i Szkoła Mistrzostwa Sportowego z internatem. Koszt to około 80 mln złotych.

Informacje o tym, że we Wrocławiu ma powstać ogromne centrum sportowe, które będzie równocześnie centrum treningowym piłkarskiego Śląska, pojawiały się już od dawna. Kluczowym elementem przedsięwzięcia było uzyskanie zewnętrznych źródeł finansowania. Klub starał się o zakwalifikowanie projektu do ministerialnego "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu" i pod koniec września Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wniosek rozpatrzyło pozytywnie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Stanisław Czerczesow będzie pracował w Polsce?

 

W powstanie centrum mocno zaangażowało się miasto, bo obiekt ma służyć nie tylko piłkarzom, ale w równym stopniu mieszkańcom Wrocławia. Jak podkreślają włodarze klubu i prezydent stolicy Dolnego Śląska Jacek Sutryk, w przeciwieństwie do innych tego typu ośrodków, ten będzie obiektem częściowo otwartym. Dlatego poza obiektami czysto piłkarskimi powstaną tam place zabaw, boiska do siatkówki i koszykówki, a także tereny rekreacyjne.

 

- Nasz ośrodek w niczym nie będzie odbiegać od wzorców europejskich, znanych z akademii renomowanych klubów. Przy czym nam udało się zaprojektować przestrzeń w taki sposób, aby w pełni dostosowana była również do naszej wrocławskiej specyfiki. Innowacyjny charakter projektu polega na połączeniu w ramach jednego kompleksu zarówno ogólnodostępnej strefy rekreacyjno-sportowej dla mieszkańców, jak i klubu piłkarskiego - podkreślił Sutryk.

 

Prezes Śląska Piotr Waśniewski zwrócił natomiast uwagę, że tego typu obiekt jest potrzebny klubowi, jeżeli ten chce rozwijać swoją akademię.

 

- Akademia to kluczowy obszar działalności naszego klubu. Od niedawna w procesie szkolenia uczestniczą dziewczynki, co w pełni wyraża również misję społeczną Śląska Wrocław jako klubu bez barier i otwartego na wiele grup. Rozwój infrastruktury jest niezbędny, aby to wychowankowie stanowili o jego sile - dodał.

 

Teraz klub będzie miał trzy lata na zgłoszenie projektu do planu rocznego i rozpoczęcie inwestycji. Finansowanie elementów objętych programem ministerialnym może wynieść do 50 procent.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie