Euroliga koszykarek: Porażka Arki Gdynia

Koszykarki VBW Arki Gdynia przegrały w Kursku z Dynamem w swoim inauguracyjnym meczu grupy B Euroligi 76:86.

Koszykarki VBW Arki Gdynia przegrały w Kursku z Dynamem w swoim inauguracyjnym meczu grupy B Euroligi 76:86 (27:25, 16:17, 12:21, 21:23). W drugim spotkaniu mistrzynie Polski podejmą w następną środę Sopron Basket.

W inauguracyjnym meczu Euroligi koszykarki VBW Arki musiały uznać w Kursku wyższość Dynama 76:86. Co prawda do 27. minuty dotrzymywały kroku jednemu z faworytów grupy B, ale pod koniec trzeciej kwarty zaznaczyła się już przewaga miejscowych.

Gdynianki bardzo dobrze rozpoczęły to spotkanie. W 3. minucie prowadziły 7:3, a w 8. 21:16. Co prawda początek drugiej kwarty nie był w ich wykonaniu zbyt udany, bowiem przegrały ten fragment 1:8, jednak szybko uporządkowały grę i na przerwę zeszły wygrywając 43:42.

W pierwszej połowie w Arce skutecznie poczynały sobie Megan Gustafson i Alice Kunek, które zdobyły odpowiednio 16 i 14 punktów, a w sumie 26 i 20. Kunek miała także po siedem zbiórek i asyst.

W trzeciej kwarcie gospodyniom udało się przełamać opór rywalek. Wyrównana walka trwała bowiem do 27. minuty, kiedy było jeszcze 53:52 dla mistrzyń Polski. Do końca tej części podopieczne trenera Gundarsa Vetry zdołały powiększyć swój dorobek tylko o dwa punkty, podczas kiedy koszykarki Dynama zdobyły ich 11 i po 30. minutach prowadziły 63:55.

W ostatniej odsłonie rosyjska drużyna nie zdołała specjalnie powiększyć tej różnicy, ale miała rywalizację pod kontrolą i utrzymywała wypracowaną wcześniej przewagę. Po przerwie w jej szeregach znakomicie spisywała się słoweńska środkowa Eva Lisec, która zdobyła w tym okresie 19 punktów, a w sumie zapisała na swoim koncie 30 „oczek” oraz sześć zbiórek i cztery asysty.

Spory udział w tym zwycięstwie miała także inna podkoszowa Amerykanka Natasha Howard, która do 22 punktów dodała 11 zebranych piłek, z czego pięć w ataku oraz pięć asyst.

Na porażce Arki zaważyły w dużej mierze straty. Zespół gości popełnił ich 17, przy dziewięciu „zgubionych” piłkach przeciwniczek. Spora dysproporcja wystąpiła także w przechwytach – Dynamo miało ich 11, gdynianki zaledwie dwa.

Dynamo Kursk – VBW Arka Gdynia 86:76 (25:27, 17:16, 21:12, 23:21)

Dynamo Kursk: Eva Lisec 30, Natasha Howard 22, Julia Kozik 12, Ksenija Lewczenko 7, Olga Frołkina 5, Jewgienija Frołkina 3, Nika Baric 3, Anna Burowa 2, Elizawieta Szabanowa 2, Adelina Abajburowa 0

VBW Arka Gdynia: Megan Gustafson 26, Alice Kunek 20, Morgan Bertsch 13, Marissa Kastanek 6, Klara Lundquist 3, Ana-Marija Begic 3, Kamila Podgórna 3, Romane Bernies 2, Agata Dobrowolska 0