Wyścig Mediolan-Turyn: Zwycięstwo Roglica. Odległa lokata Majki

Rafał Majka

Słoweniec Primoz Roglic (Jumbo-Visma) wygrał 102. edycję klasyku kolarskiego Mediolan-Turyn. Na mecie wyprzedził o 12 sekund Brytyjczyka Adama Yatesa (Ineos Grenadiers). Rafał Majka (UAE Team Emirates) zajął 24. miejsce ze stratą trzech minut.

Wyścig kończył się czterokilometrowym, bardzo stromym podjazdem do bazyliki Superga (średni kąt nachylenia 9 proc.). Jeszcze kilkaset metrów przed metą Roglic z Yatesem jechali razem, ale finisz Słoweńca był piorunujący.

Trzecie miejsce zajął zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step), a czwarty był triumfator dwóch ostatnich edycji Tour de France Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) - obaj ze stratą 35 sekund.

Oprócz Majki, do mety dojechali dwaj inni polscy kolarze - Cesare Benedetti (Bora-Hansgrohe) i Łukasz Owsian (Arkea-Samsic). Zajęli lokaty 88. i 89. ze stratą ponad 11 minut do Roglica.

31-letni Roglic odniósł 60. zwycięstwo w karierze, a 13. w tym sezonie. Triumfował m.in. w jeździe indywidualnej na czas na igrzyskach olimpijskich w Tokio i po raz trzeci z rzędu wygrał wyścig Vuelta a Espana. Były skoczek narciarski imponował formą praktycznie przez cały rok. W minioną sobotę był najlepszy w innym klasyku we Włoszech - Giro dell'Emilia.

Mediolan-Turyn był dla wielu kolarzy próbą generalną przed ostatnim wyścigiem sezonu - Il Lombardia, jednym z pięciu najważniejszych klasyków, tzw. monumentów, który odbędzie się w najbliższą sobotę na trasie z Como do Bergamo.