Rajdowe MŚ: Pilot Sebastian Ogiera przechodzi na emeryturę

Moto
Rajdowe MŚ: Pilot Sebastian Ogiera przechodzi na emeryturę
fot. PAP
Julien Ingrassia przechodzi na emeryturę.

Julien Ingrassia, pilot siedmiokrotnego rajdowego mistrza świata Francuza Sebastiena Ogiera potwierdził, że po zakończeniu tegorocznego sezonu przejdzie na sportową emeryturę. Mistrzowie świata załogę tworzyli od 2005 roku.

- Julien, ja nie mam wątpliwości, jesteś najlepszym pilotem. Nie wiem, jak by się potoczyła moja kariera bez ciebie. Bardzo ci dziękuję, wiem ile ci zawdzięczam. Nikt nie będzie w stanie cię zastąpić. Życzę ci wszystkiego dobrego - powiedział Ogier.

 

Mistrz świata dodał, że szanuje decyzję swojego partnera. "Szanuję jego decyzję. Ja też zwolnię tempo w przyszłym roku. Rola pilota w załodze jest kluczowa, Julien jest częścią naszych sukcesów".

 

Ogier wyjaśnił, że załogę czekają jeszcze w tym roku dwa wspólne rajdy kończące sezon. "Walczymy o ósmy tytuł" - podkreślił.

 

Zgodnie z zapowiedzią Ogier w sezonie 2022 zwolni tempo. Nie będzie już podstawowym kierowcą zespołu Toyoty, nowe hybrydowe Yarisy GR Rally1 na wszystkie rundy WRC 2022 otrzymają Brytyjczyk Elfyn Evans i Fin Kalle Rovanpera.

 

Do zespołu dołączy Fin Esapekka Lappi i to on będzie dzielić z Ogierem trzeci samochód. Szefem zespołu Toyota Gazoo Racing pozostaje Fin Jari-Matti Latvala.

 

Nadal nie wiadomo, w ilu rundach mistrzostw świata wystąpi w nowym sezonie Ogier. Jego pilotem w miejsce Ingrassi będzie Benjamin Veillas, który już pracował z Francuzem podczas sesji testowych.

 

W rajdowych mistrzostwach 2022 roku świata zapowiada się zasadnicza zmiana. Styczniowy Rajd Monte Carlo rozpocznie nową erę, gdyż obecne samochody WRC zastąpione zostaną przez auta Rally1. Zostaną wyposażone w napęd hybrydowy, będący połączeniem obecnego silnika spalinowego o pojemności 1,6 l oraz zestawu elektrycznego, dostarczonego przez Compact Dynamics.

 

Do napędu hybrydowego w WRC od początku powstania projektu nie był przekonany Ogier. Francuz wielokrotnie zapowiadał, że wcześniej zakończy karierę. Jak widać dał się jednak przekonać, choć nie do końca, gdyż nie planuje startów w całym cyklu mistrzostw świata. 

PZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie