Rui Costa nowym prezesem Benfiki

Piłka nożna
Rui Costa nowym prezesem Benfiki
fot. PAP
Słynny portugalski piłkarz Rui Costa został prezesem Benfiki Lizbona.

Słynny portugalski piłkarz Rui Costa został prezesem Benfiki Lizbona, klubu, w którym rozpoczynał wielką karierę w 1991 roku. W wyborach otrzymał blisko 84,5 procent głosów, podczas gdy jego konkurent Francisco Benitez - ponad 12 proc.

W elekcji uczestniczyło ponad 40 tysięcy "socios" Benfiki, co jest rekordem w historii słynnego klubu, założonego w 1904 roku. Funkcję prezesa 49-letni Costa będzie pełnił do 2025 roku.

 

Zobacz także: Lewandowski w pogoni za rekordem. Dogoni legendarnego Pele?

 

Wybory, których wyniki klub ogłosił w niedzielę, nastąpiły kilka miesięcy po dymisji poprzedniego prezesa, 72-letniego Luis Filipe Vieiry, rządzącego klubem rekordowe 18 lat, wobec którego wszczęto śledztwo w sprawie oszustwa podatkowego i prania pieniędzy. Costa, będący wiceprezesem klubu, zgodnie ze statutem przejął wówczas jego obowiązki.

 

Jako piłkarz Costa reprezentował Benficę w latach 1991-94 oraz 2006-08. Lizbonę opuścił w 1994 roku, po wywalczeniu mistrzostwa, a wcześniej Pucharu Portugalii i przeniósł się do Włoch. W barwach Fiorentiny zdobył dwukrotnie puchar kraju, a z AC Milan - Puchar Europy i mistrzostwo Serie A.

 

Już kilka dni po zakończeniu boiskowej kariery, w wieku 36 lat, został wybrany na dyrektora sportowego Benfiki. W reprezentacji kraju rozegrał 94 spotkania i strzelił 26 bramek. Zrezygnował z gry w kadrze po wywalczeniu srebrnego medalu w mistrzostwach Europy w 2004 roku.

 

Tak jak m.in. Luis Figo i Fernando Couto, zaliczany był do "złotego pokolenia" portugalskich piłkarzy - młodzieżowy zespół narodowy (do lat 20) sięgnął po mistrzostwo świata w 1989 i 1991 roku.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie