WADA ponownie cofnęła licencję dla laboratorium antydopingowego w Moskwie

Inne
WADA ponownie cofnęła licencję dla laboratorium antydopingowego w Moskwie
fot. PAP/EPA
Akredytacja dla laboratorium antydopingowego w Moskwie cofnięta

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), której szefem od 1 stycznia 2020 roku jest Witold Bańka, ponownie cofnęła akredytację dla laboratorium antydopingowego w Moskwie.

Decyzję podjętą przez komisję dyscyplinarną WADA zatwierdził komitet wykonawczy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Sztangistka Bojanka Kostowa ponownie zdyskwalifikowana za doping
 

Cofnięta licencja początkowo obejmowała tylko prawo wykonywania analiz próbek krwi na potrzeby paszportów biologicznych sportowców. Powodem - jak napisano w oświadczeniu WADA - jest nieprzestrzeganie przez moskiewskie laboratorium międzynarodowego standardu i kodeksu etyki.

 

Teraz WADA zaostrzyła swoją poprzednią decyzję - oprócz analizy próbek krwi do użytku paszportów biologicznych sportowców, Moskwa nie może wykonywać "jakiejkolwiek innej formy analizy antydopingowej".

 

Zgodnie z art. 13.7 kodeksu antydopingowego od decyzji można się odwołać w terminie 21 dni.

 

Moskiewskie laboratorium było już tymczasowo zawieszone od stycznia 2020 roku. W tym czasie w Rosji nie wolno było analizować nowych próbek krwi na potrzeby wykonania paszportów biologicznych.

 

Ograniczenia wprowadzono w styczniu ubiegłego roku w półtora miesiąca po ukaraniu Rosji przez WADA czteroletnim zakazem udziału w najważniejszych wydarzeniach sportowych z powodu ujawnienia manipulacji danymi z moskiewskiego laboratorium. Później Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) w Lozannie skrócił karę o połowę.

 

Po raz pierwszy Moskwa utraciła akredytację w 2015 roku, kiedy po raz pierwszy ujawniono nieprawidłowości podczas testów antydopingowych oraz ogromny zasięg afery dopingowej.

 

21 stycznia 2020 roku grupa doradcza ekspertów laboratoryjnych WADA ponownie zarekomendowała przewodniczącemu Bańce wprowadzenie tymczasowego zawieszenia. Decyzję podjęto ze skutkiem natychmiastowym.

 

Po orzeczeniu CAS i odrzuceniu odwołania złożonego przez Rosjan 13 stycznia 2021 roku komisja dyscyplinarna ustaliła, że "manipulacja danymi przez personel Laboratorium była szkodliwa dla programu antydopingowego oraz że celowa manipulacja danymi stanowiła poważne naruszenie kodeksu".

 

WADA jest odpowiedzialna za akredytację laboratoriów antydopingowych i ich zatwierdzanie, aby utrzymać najwyższe standardy jakości. Jeżeli laboratorium nie spełnia wymagań, WADA może podjąć decyzję o zawieszeniu lub cofnięciu mu akredytacji.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie