Zaprezentowano trasę Tour de France w 2022 roku. Początek w Danii

Inne
Zaprezentowano trasę Tour de France w 2022 roku. Początek w Danii
fot. PAP
Trasa przyszłorocznego Tour de France zaczyna się w Danii.

W czwartek oficjalnie zaprezentowana została trasa przyszłorocznego Tour de France. Słynny wyścig kolarski rozpocznie się 1 lipca jazdą indywidualną na czas o długości 13 kilometrów w Kopenhadze. Zakończenie 24 lipca w Paryżu.

Łączna długość 109. edycji to 3328 km.

 

W Danii odbędą się jeszcze dwa etapy, z metą w miastach Nyborg i Sonderbora. Utrudnieniem ma być przejazd przez dwa kilkukilometrowe mosty, gdzie kolarzom może dać się we znaki mocny wiatr.

 

4 lipca zawodnicy przetransportowani zostaną do Francji.


Zobacz: Robert Kubica wraca do wyścigów WEC

Po kilkuletniej przerwie wraca rywalizacja na odcinku do legendarnego l'Alpe d'Huez. To będzie 12. etap 14 lipca, czyli w dniu święta narodowego we Francji.

 

Wcześniej, tj. na piątym etapie (6 lipca) kolarze ścigać się będą na brukowanych sektorach na trasie Lille – Arenberg. Będzie ich łącznie ok. 20 km.

 

"Powitanie z Alpami" nastąpi na ósmym etapie z finiszem w Lozannie w Szwajcarii.

 

Organizatorzy poinformowali, że w sumie będzie siedem etapów płaskich, siedem pagórkowatych i sześć górskich, a także odbędą się dwie czasówki.

 

Druga z nich zaplanowana jest na 23 lipca (20 etap), w przeddzień zakończenia "Wielkiej Pętli". Zawodnicy będą mieli do pokonania 40 km; nie zabraknie wspinaczek.

 

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja na 17. etapie z metą na podjeździe (Saint Gaudens – Peyragudes, 130 km).

 

Kilka miesięcy temu TdF wygrał Słoweniec Tadej Pogacar. Przed rokiem w debiucie w tej imprezie stanął na najwyższym stopniu podium na dzień przed swoimi 22. urodzinami, będąc drugim najmłodszym zwycięzcą w historii Tour de France. Młodszy był tylko 19-letni Francuz Henri Cornet w drugiej edycji wyścigu w 1904 roku.

 

W czwartek zaprezentowano także trasę kobiecego Tour de France 2022. Zawodniczki walczyć będą od 24 do 31 lipca i przejadą niewiele ponad 1000 kilometrów.

 

Jak podkreśliła francuska agencja AFP, żeński wyścig istniał w przeszłości w różnych formach. Organizowany był równolegle z męskim w latach 1984-1989, następnie odbywał się pod innymi nazwami i z różnymi organizatorami, a zniknął kilkanaście lat temu.

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie