Euroliga: Porażka VBW Arki Gdynia w Stambule

Koszykarki VBW Arki Gdynia przegrały w Stambule z Galatasaray 60:71 (21:28, 16:7, 6:17, 17:19) w swoim trzecim meczu grupy B Euroligi. Mistrzynie Polski mają na koncie komplet trzech porażek, ich rywalki odniosły pierwsze zwycięstwo.

Obie drużyny przystąpiły do tego spotkania po dwóch porażkach. Gdynianki uległy w Kursku Dynamu 76:86, a następnie we własnej hali Sopronowi Basket 71:86. Z kolei turecka drużyna wysoko przegrała w derbach Stambułu z Fenerbahce 69:89, natomiast na wyjeździe z Dynamem 76:78.

W Stambule lepsze okazały się gospodynie, które triumfowały 71:60. O ich sukcesie zadecydowała głównie trzecia kwarta, którą rozstrzygnęły na swoją korzyść 17:6. Mistrzynie Polski zanotowały także 21 strat i miały tylko cztery przechwyty, gospodynie odpowiednio 10 i 12.

W Arce zagrała już Megan Gustafson, która po uderzeniu głową w parkiet w ligowym spotkaniu z Polonią Warszawa nie wystąpiła w konfrontacji z Sopronem. Niespełna 25-letnia środkowa okazała się najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu - zdobyła 26 punktów, miała też 10 zbiórek, z czego dwie w ataku.

Gustafson znacząco ograniczyła poczynania liderki Galatasaray Tiny Krajisnik, która notowała średnio 24,5 punktu na spotkanie, miała też 12 zbiórek, z czego pięć w ataku, 3,5 asysty oraz blok. Tym razem 31-letnia środkowa rzuciła 15 „oczek” i zebrała siedem piłek. Dobra postawa Amerykanki nie uchroniła jednak gdynianek od kolejnej porażki.

Pierwsza połowa była wyrównana, a przyjezdne bardzo dobrze wypadły zwłaszcza w drugiej kwarcie. Co prawda w 12. minucie było 30:21 dla gospodyń, ale w 19. minucie, po dwóch wolnych Alice Kunek, Arka wyszła na prowadzenie 37:35.

Trzecia kwarta zdecydowanie należała jednak do koszykarek Galatasaray, który w 27. minucie po akcji Riquny Williams wygrywały 50:39. W ostatniej odsłonie gospodynie utrzymywały wyraźną przewagę, a kiedy 97 sekund przed końcem po dwóch osobistych Williams miały w zapasie 10 punktów (prowadziły 67:57), mogły cieszyć się z pierwszego w tym sezonie zwycięstwa.

Za tydzień w kolejnym spotkaniu gdynianki podejmą Berettę Familę Schio.

Galatasaray Stambuł - VBW Arka Gdynia 71:60 (28:21, 7:16, 17:6, 19:17)

Galatasaray Stambuł: Riquna Williams 16, Tina Krajisnik 15, Anete Steinberga 13, Gizen Turan 8, Melis Gulcan 7, Merve Aidin 5, Chelsea Dungee 4, Pelin Bilgic 3, Misra Albayrak 0, Sude Yilmaz 0.

VBW Arka Gdynia: Megan Gustafson 26, Alice Kunek 16, Morgan Bertsch 7, Romane Bernies 7, Marissa Kastanek 2, Ana-Marija Begic 2, Klara Lundquist 0, Kamila Podgórna 0