PŚ w short tracku: Natalia Maliszewska dwa razy poprawiła rekord kraju na 500 m

Zimowe
PŚ w short tracku: Natalia Maliszewska dwa razy poprawiła rekord kraju na 500 m
fot. Cyfrasport
Natalia Maliszewska poprawiła rekord kraju na 500 m

W pierwszym dniu zawodów w Pekinie, inaugurujących cykl Pucharu Świata w short tracku, Natalia Maliszewska dwukrotnie poprawiła rekord kraju na dystansie 500 metrów.

Na torze w stolicy Chin, gdzie w lutym odbędzie się rywalizacja o olimpijskie medale, Maliszewska wygrała swoją serię preeliminacyjną czasem 42,475, który o 0,112 był lepszy od jej rekordu kraju, ustanowionego 3 listopada 2018 w Calgary.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Bródka wznawia karierę! Mistrz olimpijski chce wystartować w Pekinie

 

W eliminacjach wicemistrzyni globu z 2018 roku ponownie była najszybsza z całej stawki i jeszcze wyśrubowała rekordowe osiągnięcie, gdyż pokonała dystans w 42,377.

 

Rekord świata na 500 m należy od 11 listopada 2019 roku do Kanadyjki Kim Boutin i wynosi 41,936. Trzykrotna medalistka igrzysk w Pjongczangu (2018), w tym brązowa na tym dystansie, również pobiegnie w ćwierćfinale w Pekinie.

 

Do ćwierćfinału zmagań na najkrótszym dystansie awansowały także Nikola Mazur i Patrycja Maliszewska. Obie w swoich seriach eliminacyjnych były trzecie.

 

Na 1500 m od razu rozegrano ćwierćfinały, w których odpadły Gabriela Topolska i Magdalena Warakomska.

 

W rywalizacji mężczyzn na 500 m Paweł Adamski i Łukasz Kuczyński odpadli w preeliminacjach, a startujący od tego sezonu w polskich barwach Diane Sellier zakończył udział na eliminacjach.

 

20-letniemu Francuzowi lepiej poszło na 1500 m. Był drugi w wyścigu ćwierćfinałowym i zakwalifikował się do półfinału.

 

Sellier może reprezentować biało-czerwonych w zawodach pucharowych oraz mistrzostwach Europy i świata, ale do ewentualnego występu w igrzyskach potrzebuje polskiego obywatelstwa. Według związku, wszelkie dokumenty zostały złożone, a sprawa jest w toku.

 

W ćwierćfinale na 1500 m odpadł Michał Niewiński.

 

Z kolei sztafeta mieszana, która rywalizuje na 2000 m, w składzie: Kuczyński, Natalia Maliszewska, Niewiński i Kamila Stormowska była trzecia w otwierającej zmagania fazie ćwierćfinałowej i odpadła z dalszej rywalizacji.

 

Zawody w Pekinie są pierwszymi w cyklu PŚ po prawie półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Otwierają sezon 2021/22, są zaliczane do olimpijskich kwalifikacji, ale też stanowią jedną z imprez testowych przed igrzyskami, które stolica Chin będzie gościć od 4 do 20 lutego 2022.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie