PŚ w short tracku: Biało-Czerwoni walczą w Pekinie o kwalifikacje olimpijskie. Transmisje na sportowych antenach Polsatu

Zimowe
PŚ w short tracku: Biało-Czerwoni walczą w Pekinie o kwalifikacje olimpijskie. Transmisje na sportowych antenach Polsatu
fot. Cyfrasport
PŚ w short tracku: Biało-Czerwoni walczą w Pekinie o kwalifikacje olimpijskie. Transmisje na sportowych antenach Polsatu.

W sobotę i niedzielę na olimpijskim torze w Pekinie odbędą się pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w short tracku. W stawce zobaczymy jedenastu reprezentantów Polski, z Natalią Maliszewską na czele, która w kwalifikacjach na swoim koronnym wyścigu na 500 metrów dwukrotnie poprawiła rekord Polski. - Najważniejszym krokiem będzie wywalczenie kwalifikacji na igrzyska - mówi trenerka polskiej kadry, Urszula Kamińska. Transmisje zawodów na żywo w Polsacie Sport i Polsacie Sport Extra.

To będzie wyjątkowy sezon dla specjalistów od ścigania się na krótkim torze. W tym roku zamiast sześciu zawodów Pucharu Świata zostaną rozegrane cztery, które będą jednocześnie kwalifikacjami do najważniejszej imprezy w tym roku - Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W połowie stycznia - a więc tuż przed zmaganiami olimpijskimi - odbędą się Mistrzostwa Europy, których gospodarzem będzie Drezno. Ostatnim akordem tego sezonu będą Mistrzostwa Świata, które w drugiej połowie marca zaplanowano w Montrealu.

 

- Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie wywalczenie kwalifikacji na Igrzyska w Pekinie - mówi trenerka polskiej kadry, Urszula Kamińska. - Poziom sportowy jest bardzo wysoki, każde miejsce w „top 26” daje nam szanse na kwalifikacje olimpijską. Tutaj pod uwagę brane są trzy z czterech najlepszych startów na danym dystansie - wylicza Kamińska.

 

Inauguracją tego sezonu Pucharu Świata będą zawody w Pekinie, które będą jednocześnie próbą generalną areny olimpijskiej. Polacy w stolicy Chin wystartują w jedenastoosobowym zestawieniu. W tym gronie znalazło się sześć zawodniczek i pięciu zawodników.

 

„Biało-Czerwona jedenastka”...

 

W rywalizacji kobiet nasz kraj reprezentować będą Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Gabriela Topolska (wszystkie Juvenia Białystok), Nicola Mazur, Kamila Stormowska (obie Stoczniowiec Gdańsk) oraz Magdalena Warakomska (AZS KU Politechniki Opolskiej).

 

- Wyniki są ważne, większość z nas widzi tylko końcową tabele - mówi Patrycja Maliszewska. - Jestem tu i teraz, wiem jak się czuję przed, w trakcie i po biegu. To moja analiza i analiza trenerów będzie dla mnie ważna jeżeli chodzi o satysfakcję z każdego wyścigu. Chcę przejechać najwięcej biegów jak tylko będę mogła. Chcę jeździć dobrze. Miałam dobry sezon przygotowawczy i fajnie byłoby to przenieść na warunki startowe. Patrzę na bieg po biegu, nie wybiegam aż tak daleko w przyszłość - podkreśla starsza z sióstr Maliszewskich.

 

W zmaganiach mężczyzn zobaczymy Pawła Adamskiego, Rafała Anikieja, Łukasza Kuczyńskiego i Michała Niewińskiego (wszyscy Juvenia Białystok) oraz pochodzący z Francji Diane Sellier (Stoczniowiec Gdańsk), który oczekuje na otrzymanie polskiego paszportu, a obecnie otrzymał zgodę od władz Międzynarodowej Federcji Łyżwiarskiej ISU) na reprezentowanie Polski w zawodach Pucharu Świata, mistrzostw Europy i mistrzostw świata.

 

- Zaprosiliśmy go do teamu więc to oznacza że wiążemy z nim przyszłość i duże nadzieje. Pojawienie się Diane w grupie przyśpieszyło dynamikę rozwoju. Jest to zawodnik który wnosi dużo spokoju i dobrej motywacji do teamu - uważa trenerka Urszula Kamińska.

 

Rekordowa Natalka

 

Początek zmagań w Pekinie był znakomity dla Biało-Czerwonych. Polki w komplecie awansowały do ćwierćfinału rywalizacji na 500 metrów, a Natalia Maliszewska w obu swoich biegach kwalifikacyjnych dwukrotnie poprawiała rekord Polski! W pierwszym wyścigu zawodniczka Juvenii minęła linię mety z czasem 42,475, a w kolejnym przejechała najkrótszy dystans szybciej o 0,098 i obecnie wynosi on 42,377.

- Do dwóch rekordów Natalki należy też doliczyć poprawiony przez Diane Selliera rekord Polski na 500 metrów oraz doskonały czas naszej sztafety mieszanej - wylicza trenerka polskiej kadry. - Poza tym warto podkreślić świetny bieg Łukasza Kuczyńskiego, który pokazał potencjał tego zawodnika. Dobre i poprawne wyścigi miał również Michał Niewiński. Do tego kobiety na dystansie 1500 metrów będą walczyć o pozycje 21-32, a kwalifikacje daje „top 36”. Poziom sportowy zawodników jest bardzo wysoki, ale nie ustępujemy czołówce. Walczymy o kwalifikacje, bo cele i marzenia zawodników związane są z występami na igrzyskach, a kwalifikacje to pierwszy krok do ich spełnienia - podkreśla trenerka Urszula Kamińska.

 

Niewiele zabrakło, aby w Pekinie awans do półfinału zapewniła sobie nasza sztafeta mieszana. Biało-Czerwoni startując w składzie Łukasz Kuczyński, Natalia Maliszewska, Michał Niewiński i Kmila Stormowska w swoim wyścigu ćwierćfinałowym zajęli trzecie miejsce za ekipami Holandii i Japonii, tracąc do tych drugich zaledwie 0,466 sekundy.

 

- Naprawdę niewiele zabrakło, aby nasz „mix” zakwalifikował się do najlepszej ósemki. W czasie wyścigu mieliśmy małe problemy techniczne z płozą, które nie dały nam awansować, ale wciąż zostajemy w walce o „top 12”, które daje olimpijską kwalifikacje - mówi Kamińska.

 

Polki w półfinale z rekordem Polski

 

W sobotnim półfinale rywalizacji sztafet wystąpią Polki. W piątkowym ćwierćfinale nasze dziewczyny startujące w składzie Natalia Maliszewska, Nikola Mazura, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska z czasem 4,09,603 ustanowiły nowy rekord Polski! Polki w swoim wyścigu były trzecie za sztafetami Stanów Zjednoczonych i Kanady tracąc do nich odpowiednio 0,287 i 0,058 sekundy. Decyzją sędziów Polkom przyznano awans, a żółtą kartką ukarane zostały Białorusinki.

 

Niestety, do półfinału nie udało sie awansować naszej sztafecie mężczyzn. Polacy w składzie Rafał Anikiej, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński i Diane Sellier z czasem 7,14,697 zajęli w swoim wyścigu czwarte miejsce i odpadli z dalszej rywalizacji.

 

W sobotniej i niedzielnej rywalizacji finałowej zobaczymy łącznie czwórkę naszych reprezentantów oraz naszą żeńską sztafetę. Poza Natalią i Patrycją Maliszewską oraz Nikolą Mazur na dystansie 500 metrów, awans do półfinału rywalizacji 1500 metrów wywalczył Diane Sellier.

 

Kolejne zawody Pucharu Świata w short tracku odbędą się w japońskiej Nagoi (finały 28-31 października). Kolejne dwie imprezy odbędą się w Europie. Trzeci Puchar Świata zagości w węgierskim Debreczynie (18-21 listopada) i w holenderskim Dordrechcie (25-28 listopada). Mistrzostwa Europy w niemieckim Dreźnie rozpoczną się 14 stycznia 2022 roku, 5 lutego rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, a start Mistrzostw Świata w Montrealu zaplanowano na 18 marca. Warto dodać, że na początku marca w Gdańsku odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów w short tracku.

 

Plan transmisji zawodów Pucharu Świata w short tracku w Pekinie (23-24 października). Transmisje na żywo w Polsacie Sport i Polsacie Sport Extra.

 

Sobota (23 październik):

 

8:00 - 9:48 Półfinały i finały 1500 metrów kobiet i mężczyzn (startuje Diane Sellier) . Transmisja na żywo w Polsacie Sport.
9:48 - 11:52 Ćwierćfinały, półfinały i finały 500 metrów kobiet i mężczyzn (startują Nikola Mazur, Natalia Maliszewska i Patrycja Maliszewska). Transmisja na żywo w Polsacie Sport.


11:52 - 12:30 Półfinały sztafet kobiet i mężczyzn (startuje sztafeta kobiet). Transmisja na żywo w Polsacie Sport.

 

Niedziela (24 październik):

 

8:00 - 10:16 Ćwierćfinały, półfinały i finały 1000 metrów kobiet i mężczyzn. Transmisja na żywo w Polsacie Sport.
10:16 - 11:26 Półfinały i finały sztafet mieszanych. Transmisja na żywo w Polsacie Sport Extra.
11:26 - 12:55 Finały sztafet kobiet i mężczyzn (startuje sztafeta kobiet). Transmisja na żywo w Polsacie Sport Extra.

Grzegorz Michalewski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie