MotoGP: Od sezonu 2023 na torze tylko zawodnicy pełnoletni

Moto
MotoGP: Od sezonu 2023 na torze tylko zawodnicy pełnoletni
fot. PAP

Od sezonu 2023 wszyscy zawodnicy startujący w motocyklowych mistrzostwach świata we wszystkich klasach będą musieli mieć co najmniej 18 lat - zdecydowała Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM).

Dotychczas tylko w najwyższej klasie MotoGP istniał limit wieku - 18 lat. W niższych klasach juniorskich - Moto2 i Moto3 aktualnie obowiązujący limit wynosi 16 lat.

 

Podniesie limitu wieku do 18 lat wprowadzono po trzech tragicznych wypadkach, do jakich doszło w tegorocznym sezonie w wyścigach klas juniorskich.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Biesiekirski po udanych testach. Teraz start w MŚ Moto2 w Barcelonie

 

Nowe przepisy zostały zatwierdzone podczas spotkania działaczy FIM i przedstawicieli promotora przed niedzielnym wyścigiem Grand Prix Emilia-Romania na torze Misano.

 

We wrześniu doszło do tragicznego wypadku w wyścigu wsparcia World Superbike w Hiszpanii, gdzie zginął 15-letni Dean Berta Vinales, kuzyn Mavericka Vinalesa, zawodnika regularnie startującego w MotoGP.

 

W maju w wypadku w kwalifikacjach do Grand Prix Włoch na torze Mugello zginął niespełna 18-letni Szwajcar Jason Dupasquier rywalizujący w Moto3, a miesiąc później po kolizji w wyścigu o mistrzostwo świata juniorów na torze MotorLand Aragon w Hiszpanii zginął tragicznie 14-letni Hiszpan Hugo Millan.

 

- Podwyższenie minimalnego wieku dla każdej kategorii wyścigów motocyklowych jest decyzją podjętą w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim zawodnikom rozpoczynającym i kontynuującym karierę - napisano w oświadczeniu FIM.

 

Dodatkowo wszystkie wyczynowe motocykle będą musiały być wyposażone w systemy poduszek powietrznych. 

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie