MotoGP: Fabio Quartararo został mistrzem świata

Moto

Francuz Fabio Quartararo (Yamaha) został pierwszym francuskim mistrzem świata w motocyklowej klasie MotoGP. Sukces przypieczętował w niedzielę na torze we włoskim Misano, zajmując czwarte miejsce w Grand Prix Emilii-Romanii.

22-letni Quartararo jest pierwszym w ogóle mistrzem świata z Francji od 1949 roku, gdy rozgrywane są wyścigi o tytuł w królewskiej klasie motocyklowej (do 2001 roku pod nazwą: kat. do 500 ccm).

Francuz zapewnił sobie tytuł jeszcze w trakcie wyścigu, gdy na cztery okrążenia przed finiszem przewrócił się jego najgroźniejszy rywal Włoch Francesco Bagnaia (Ducati). Wyścig wygrał Hiszpan Marc Marquez, wyprzedzając o 4,859 s swojego rodaka Pola Espargaro (obaj Honda). Ponad 12 sekund stracili Włoch Enea Bastianini (Ducati-Avintia) i Quartararo.

Na dwie eliminacje przed zakończeniem sezonu Quartararo wyprzedza Bagnaię o 65 punktów. Francuz przerwał trwający dziewięć lat okres hegemonii hiszpańskich motocyklistów.

W klasie Moto2 triumfował Brytyjczyk Sam Lowes (Kalex). Prowadzenie w cyklu utrzymał siódmy w niedzielę Australijczyk Remy Gardner (Kalex).

Natomiast w Moto3 zwyciężył Włoch Dennis Foggia (Honda). Liderem pozostał trzeci na mecie Hiszpan Pedro Acosta (KTM).